مهاجرت روانشناس به آلمان

مهاجرت روانشناس به آلمان

روانشناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار به ویژه در کشورهای اروپایی مدرن است، از این رو تقاضای مهاجرت روانشناس به آلمان بسیار زیاد است. زیرا سطح سلامت روان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که از میانگین درآمد روانشناس در آلمان مطلع شوید، حتما می‌خواهید در این کشور کار کرده و از این طریق اقامت دائم یا شهروندی این کشور را دریافت کنید. در این بخش به تفصیل درباره شرایط مهاجرت روانشناس به آلمان، هزینه های تحصیل و مدارک لازم پرداخته ایم، پس تا انتها همراه ما باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

زمینه‌های اصلی رشته روانشناسی

روانشناسی دارای حوزه وسیع و متنوعی است که شامل مطالعه افکار، رفتار، رشد، شخصیت، عواطف، انگیزه و غیره انسان می‌شود. در اینجا برخی از زمینه‌های اصلی تحقیق و کاربرد در روانشناسی آورده شده است:

روانشناسی غیرطبیعی:

مطالعه رفتار غیرعادی و آسیب شناسی روانی است. این رشته تخصصی بر تحقیق و درمان انواع اختلالات روانی متمرکز بوده و مرتبط با روان درمانی و روانشناسی بالینی است.

روانشناسی زیستی (روانشناسی بیولوژیکی):

به مطالعه چگونگی تأثیر فرآیندهای بیولوژیکی بر ذهن و رفتار می‌پردازد. این ناحیه ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند MRI و PET اسکن برای بررسی آسیب مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می‌کند.

روانشناسی بالینی:

بر روی ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روانی تمرکز دارد.

زمینه‌های اصلی رشته روانشناسی

روانشناسی شناختی:

به مطالعه فرآیندهای فکری انسان از جمله توجه، حافظه، درک، تصمیم گیری، حل مسئله و فراگیری زبان می‌پردازد.

روانشناسی تطبیقی:

شاخه‌ای از روانشناسی است که به مطالعه بر رفتار حیوانات می‌پردازد.

روانشناسی رشد:

رشته‌ای است که رشد و تکامل انسان را در طول زندگی، از جمله توانایی‌های شناختی، اخلاقیات، عملکرد اجتماعی، هویت و سایر زمینه‌های زندگی بررسی می‌کند.

روانشناسی قانونی:

یک رشته کاربردی است که بر استفاده از تحقیقات روانشناختی و اصول در نظام عدالت کیفری تمرکز دارد.

روانشناسی صنعتی – سازمانی:

رشته‌ای است که از تحقیقات روانشناسی برای افزایش عملکرد کاری و انتخاب کارکنان استفاده می‌کند.

روانشناسی شخصیت:

بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای فکری، رفتارها و ویژگی‌هایی که منحصر به فرد می‌کند، تمرکز دارد.

روانشناسی اجتماعی:

بر رفتار گروهی و تأثیرات اجتماعی بر رفتار فردی، نگرش ها، تعصبات، انطباق، پرخاشگری و موضوعات مرتبط تمرکز دارد.

بررسی شرایط مهاجرت روانشناس به آلمان

اگر قصد رفتن به آلمان از طریق مهاجرت روانشناس و در نتیجه اخذ اقامت این کشور را دارید، یک راه ساده خواهید داشت. از ابتدا می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور، مشغول به تحصیل شده و شرایط راحت‌تری را برای دریافت اقامت آلمان را کسب کنید. شما گزینه‌های زیادی برای اخذ مدرک روانشناسی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان دارید. بر اساس لیست معتبرترین دانشگاه‌ها بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهان، مراکز آموزشی زیر می‌توانند بهترین شرایط برای ادامه تحصیل و مهاجرت روانشناس به آلمان محسوب شود.

بررسی شرایط مهاجرت روانشناس به آلمان

دانشگاه هومبولت برلین با رتبه ۳۸ جهان:

موسس این دانشگاه ویلیام هومبولت بود. این دانشگاه دولتی در برلین آلمان واقع شده و در حال حاضر حدود ۳۳۰۰۰ دانشجو دارد.

دانشگاه مانهایم با رتبه بندی جهانی از ۱۰۱ تا ۱۵۰:

این دانشگاه در جنوب غربی آلمان واقع شده است. اساتید و مسئولان این دانشگاه در تلاش هستند تا همکاری و ارتباط با بهترین موسسات دنیا را برای ارتقای سطح خود برقرار کنند. در حال حاضر این دانشگاه با حدود ۴۰۰ مرکز علمی تبادل اطلاعات می‌کند.

دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ با رتبه‌های ۵۱ تا ۱۰۰:

این دانشگاه با بیش از ۱۸ دانشکده، طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و زیرشاخه‌های مرتبط را پوشش می‌دهد. در حال حاضر ۵۰۰۰۰ دانشجو در ماکسیمیلیان مونیخ تحصیل می‌کنند و آموزش‌های لازم را با بهترین امکانات روز دنیا می‌بینند.

دانشگاه هامبورگ با رتبه بندی جهانی از ۱۵۱ تا ۲۰۰:

مسئولان این دانشگاه به پروژه‌های علمی و پژوهشی اهمیت زیادی می‌دهند و از ایده‌های نو استقبال می‌کنند. در دانشگاه هامبورگ رشته‌های متنوع و محبوبی مانند حقوق، علوم اجتماعی، هنر، ادبیات، فلسفه و علوم کامپیوتر به دانشجویان ارائه می‌شود.

دانشگاه آخن با رتبه جهانی ۲۰۱ تا ۲۵۰:

این دانشگاه از نظر ارائه رشته های فنی و مهندسی جزو بهترین‌های آلمان است. در حال حاضر حدود ۴۵۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه آخن با ارائه ۱۵۷ رشته تحصیلی مختلف و متنوع، علاقه مندان زیادی را برای تحصیل جذب کرده است.

از مزایای تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توان به سطح کیفی بالا طبق استانداردهای بین‌المللی، هزینه‌های رایگان یا مقرون به صرفه و مدارک معتبر اشاره کرد. اکثر رشته‌های روانشناسی در این کشور برای مقطع کارشناسی ارشد است که می‌تواند شرایط اخذ اقامت برای روانشناس را پس از پایان دوره فراهم کند.
در این دانشگاه‌ها می‌توانید در هر یک از رشته های روانشناسی بالینی، آسیب شناسی روانی، منابع انسانی، روانشناسی سازمانی و روانشناسی تربیتی تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌ها نیز بسته به قوانین، ممکن است روانشناسی اقتصادی و روانشناسی سلامت را ارائه دهند.

متوسط هزینه تحصیل روانشناسی در آلمان

در مورد هزینه تحصیل در این رشته باید گفت که هزینه دانشکده‌های روانشناسی در آلمان با توجه به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید متفاوت خواهد بود. میانگین هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های دولتی این کشور حدود ۳۰۰ یورو در هر ترم و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در این کشور حدود ۱۰۰۰۰ یورو در هر ترم خواهد بود.بنابراین پیشنهاد می‌شود که هر دانشجو، برنامه ریزی های لازم در خصوص هزینه‌های زندگی خود در کشور آلمان داشته باشد.

 

چگونگی مهاجرت روانشناس به آلمان

برای مهاجرت روانشناس به آلمان، باید شرایط اخذ ویزای روانشناس در این کشور را بدانید. اما قبل از آن باید اطلاعاتی در مورد مشاوره کسب و کار در آلمان برای اتباع خارجی کسب کنید.

نیازی به گفتن نیست که اکثر آلمانی ها تمایلی به استفاده از روان درمانگر غیر آلمانی ندارند. اما از آنجایی که همه روانشناسان توسط دولت بیمه شده‌اند، می‌توان ادعا کرد که در آلمان برای همه کار وجود دارد. یکی از راه‌های دریافت ویزا برای روانشناس، استفاده از ویزای جستجوی کار است.

این ویزا به متقاضی این قابلیت را می‌دهد که در طی اقامت شش ماهه در آلمان، شغل مورد نظر خود را جستجو کند. اگر در این مدت بتوانید در آلمان کار پیدا کنید، می‌توانید برای ویزای کار آلمان اقدام کنید.

این ویزا به شما امکان کار و زندگی در آلمان را می‌دهد. نکته مهم در مورد استفاده از این ویزا، این است که در مدت اقامت با ویزای جستجوی کار در آلمان از کنسولگری این کشور نمی‌توانید در آلمان کار کنید. اساساً این ویزا فقط به شما اجازه می‌دهد که تنها به دنبال کار بگردید و هیچ استفاده دیگری ندارد.

برای مهاجرت روانشناس به آلمان، متقاضیان می‌توانند با استفاده از ویزای جستجوی کار در ابتدا در مدت اقامت کوتاه خود در زمینه کاری مرتبط با رشته کاری خود مشغول به کار شده و اقامت طولانی مدت در این کشور را فراهم کنند.

چگونگی مهاجرت روانشناس به آلمان

درآمد روانشناس در آلمان

درآمد روانشناس در آلمان به طور میانگین، ۳۱ یورو در ساعت است. با این محاسبه می‌توان گفت که یک روانشناس به طور متوسط سالانه حدود ۶۳۷۹۴ یورو درآمد دارد. پیش بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۶ به ۷۳۹۵۵ برسد که البته این رقم بسته به تجربه، عملکرد و مدرک روانشناس بین ۴۴۰۰۰ تا ۷۹۰۰۰ یورو در سال خواهد بود.

شرایط دریافت ویزای مهاجرت روانشناس به آلمان

برای قرار گرفتن در لیست افرادی که برای یافتن شغل مورد نظر خود در آلمان ویزای جستجوی کار دریافت می‌کنند، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ارائه مدرک لیسانس یا ارشد در کشور آلمان یا معادل آن
 • ارائه ۵ سال سابقه مرتبط با رشته تحصیلی
 • اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه اقامت
 • دارا بودن بیمه سفر و بیمه پزشکی در طی زمان حضور در کشور آلمان

اگر شما جزو افرادی هستید که تمام شرایط فوق را دارید، به راحتی می‌توانید برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید. در مرحله بعد باید بتوانید مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا را جمع‌آوری کرده و به کنسولگری آلمان در ایران ارائه دهید.

پیشنهاد میکنیم  مقاله “کار در آلمان” را هم مطالعه بفرمایید.

 

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت روانشناس به آلمان

برای استفاده از روش مهاجرت روانشناس به آلمان نیاز به داشتن ویزای کار دارید. البته این یکی از راه‌های دریافت ویزا برای روانشناس است. راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به موسسه هرمس اپلای از آن مطلع شوید.

برای دریافت ویزای جستجوی کار باید بتوانید مدارک مورد نیاز خود را تهیه کنید. برای جلوگیری از شکست در درخواست خود، باید اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک را جمع کرده‌اید. از جمله این مدارک، به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • گذرنامه معتبر با حداقل ۱۲ ماه اعتبار و حداقل ۱۰ سال از تاریخ صدور
 • ۳ عکس بیومتریک
 • ارائه کپی از پاسپورت
 • ارائه انگیزه نامه برای یافتن شغل در آلمان
 • ارائه مدرک دیپلم تحصیلی
 • ارائه گواهینامه‌های کاری قبلی
 • اثبات محل اقامت در آلمان
 • اثبات توانایی مالی برای گذران زندگی در آلمان در طول اقامت
 • صورت حساب بانکی، حساب بانکی مسدود شده و بیمه درمانی
 • ارائه مدارک زندگی شخصی از جمله محل تولد و ازدواج و…

لازم به ذکر است که ارائه این مدارک تضمین کننده تایید مهاجرت روانشناس به آلمان نیست و در نهایت این افسر کنسولگری است که باید در این مورد تصمیم گیری کند.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت روانشناس به آلمان

درخواست مجوز کار و اقامت در آلمان

پس از ورود به آلمان، باید بتوانید مجوز کار در این کشور را دریافت کنید. پیگیری درخواست به شرح زیر خواهد بود:

 • برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار اقدام کنید
 • آدرس محل سکونت و بیمه درمانی خود را ارائه دهید
 • مدارک مورد نیاز را ارائه دهید
 • یک قرار ملاقات بگذارید و مجوز کار خود را ارسال کنید

اخذ اقامت برای روانپزشک منوط به اخذ ویزای روانپزشک است. این بدان معناست که شما باید بتوانید شرایط یکی از دو ویزای مورد نیاز، یعنی ویزای کاری یا ویزای کاریابی را داشته باشید.

انواع ویزای آلمان

انواع ویزای آلمان

این کشور صنعتی، قطب اقتصادی اروپا بوده و با داشتن بازار کار عالی و کیفیت بالای زندگی، سالانه مقصد مهاجران بسیاری از سراسر جهان می باشد. شما می توانید با مهاجرت به این کشور از طریق دریافت ویزای تحصیلی، کار و سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت و در آن اقامت داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع ویزای آلمان، نحوه دریافت ویزای و مدارک لازم تا انتها این مقاله را مطالعه بفرمایید.

مهاجرت روانشناس در آلمان به کمک هرمس اپلای

با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله، مهاجرت روانشناسان به آلمان، یکی از بهترین گزینه ها برای تحصیل رشته روانشناسی محسوب می‌شود. کشور آلمان تاکنون، روانشناسان توانمندی را به عرصه روانشناسی جهان تحویل داده است. از جمله مزیت‌هایی که می‌توان برای تحصیل رشته روانشناسی در آلمان بیان کرد، ارائه خدمات آموزشی مفید، برگزاری کارگاه‌های مختلف در زمینه روانشناسی و ایجاد زمینه‌های مختلف پژوهشی و آزمایشی در این رشته تحصیلی است. همچنین درآمد روانشاس در آلمان نیز بسیار خوب است. به هر حال امیدواریم با مطالعه مطالب این مقاله اطلاعات لازم در خصوص شرایط مهاجرت روانشناس به آلمان را کسب کرده باشید. در صورتی که نیاز به اطلاعات کامل‌تری در این زمینه دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای در تماس باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای دریافت ویزای مهاجرت روانشناس به آلمان، چند سال سابقه کاری لازم است؟
۵ سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی مورد نیاز است.
آیا هزینه‌های تحصیل روانشناسی آلمان بالا است؟
هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی،۳۰۰ یورو بوده در صورتی که این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی حدود ۱۰ هزار یورو است.
برای دریافت ویزای کار آلمان چه اقداماتی لازم است؟
برای دریافت مجوز کار و اقامت آلمان میبایست پس از ورود به این کشور برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار اقدام کنید، آدرس سکونت و بیمه درمانی خود به همراه مدارک را ارائه دهید و یک قرار ملاقات بگذارید و مجوز کار خود را ارسال کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عاطفه
6 ماه قبل

مگه روانشناسی بالینی اسبیلدونگ داره ؟یه سوال دیگه هم دارم اونم اینه که من دوست دارم دراینده تو آلمان مطب داشته باشم و کار مشاوره انجام بدم یعنی چون غیرالمانیم این کار برام خوب پیش میره؟چون آلمانیان پیش غیر آلمانی مشاوره نمیرن

شقایق میرخانی
پاسخ به  عاطفه
5 ماه قبل

سلام عاطفه عزیز وقتتون بخیر
اگر میخواید توی آلمان حرفه‌ی روانشناسی رو در پیش بگیرید حتما باید دوره‌های روانشناسی بالینی رو توی دوره‌های دانشگاهی آلمان تکمیل بکنید. آزمون بردروانشناسی آلمان رو بدید و لایسنس روانشناسی تو کشور آلمان رو کسب کند که بتونید اونجا مطب بزنید و روانشناسی رشته‌ای نیست که از طریق آسپیلدونگ بتونید روش اقدام بکنید. آوسیبیلدونگ بیشتر برای رشته‌های فنی مثل الکترونیک و برق و جوشکاری هستش برای رشته‌ی تخصصی مثل روانشناسی از دوره‌های دانشگاهی باید اقدام کنید و آزمون برد روانشناسی اون کشور رو بدید و این که حالا شما میگین که آلمانی ها فقط به روانشناس آلمانی مراجعه میکنن در حال حاضر کشور آلمان مهاجرین زیادی دارد که درصد خیلی بالایی از اونها هم ایرانی هستن و حتی ایرانی بودن شما در صورتی که لایسنس روانشناسی توی آلمان داشته باشید خیلی بهتون کمک می‌کنه چون مراجعین زیادی اونجا براتون موجود هستش.

عارفه پویانژاد
10 ماه قبل

سلام ۴۵ سالمه و دکتری روانشناسی مشاوره تخصصی دارم و سابقه کار در درمانگاه دارم
لطفا برای مهاجرت آلمان راهنمایی کنید

خانم میرخانی
پاسخ به  عارفه پویانژاد
9 ماه قبل

سلام عارفه عزیز وقتتون بخیر
در صورتی که تحقیقات علمی زیادی داشته باشید و مقالات متعددی چاپ کرده باشید شانس گرفتن دوره های پستاک رو دارید
ولی اگر تمایل دارید میتونید برای کشور کانادا اقدام کنید.

سلام
1 سال قبل

باسلام ۴۹ ساله ام ارشد بالینی هستم وبازشسته فرهنگی لطفا برای مهاجرت به آلمان راهنمایی کنید

خانم میرخانی
پاسخ به  سلام
11 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
با توجه به بازه سنی و رشته تحصیلیتون متاسفانه برای شما آفری نداریم.

Leila
1 سال قبل

سلام من 24 سالمه ترم یک کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد هستم
آیا امکانش هست با ویزای کار بگیرم؟
یا ویزای آوسبیلدونگ بهتره

کارشناس مهاجرت هرمس
پاسخ به  Leila
1 سال قبل

سلام میتونید از طریق دوره های آوسبیلدونگ براتون اقدام کنیم بعد از اون دوره میتونید اقدام کنید و متناسب با رشته اوسبیلدونگ کار کنید

Mandana
1 سال قبل

سلام. من ۳۲ ساله هستم؛ در ۲ رشته و مقطع دانشگاهی تحصیل کردم. الان میخوام با لیسانس روانشناسی برای آلمان اقدام کنم. در ۲- ۳ کارگاه شرکت کردم اما زیرنظر نظام روانشناسی نبودن و مقاله هم ندارم. فقط میتونم گواهی کارآموزی ارائه بدم.
اگر تحصیلی اقدام کنم بهتره یا کاری؟!
و سرفصل دروس هر گرایشی رو از کجا میتونم پیدا کنم؟ روی سایت چندتا دانشگاه نتونستم پیدا کنم!!
تازگی هم شروع کردم به یادگیری زبان آلمانی

با تشکر

کارشناس هرمس
پاسخ به  Mandana
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
اگر گپ تحصیلی کمی داشته باشید و معدل و … مناسب باشه میتوانید برای تحصیل اقدام کنید چرا که اقدام برای مهاجرت کاری با توجه به رشته شما وجود نداره .

کادر هرمس اپلای