مهاجرت روانشناس به آلمان

مهاجرت روانشناس به آلمان

در این مقاله آموزشی از موسسه هرمس اپلای به بررسی تمامی شرایط مهاجرت روانشناس به آلمان می‌پردازیم. روانشناسی یکی از رشته‌های پرطرفدار به ویژه در کشورهای اروپایی مدرن است. زیرا سطح سلامت روان افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که از میانگین درآمد یک روانشناس در آلمان مطلع شوید، حتما می‌خواهید در این کشور کار کرده و از این طریق اقامت دائم یا شهروندی این کشور را دریافت کنید.
روانشناسان در آلمان به طور میانگین، 31 یورو در ساعت درآمد دارند. دستمزد یک روانشناس حدود 958 یورو خواهد بود. با این محاسبه می‌توان گفت که یک روانشناس به طور متوسط سالانه حدود 63794 یورو درآمد دارد. پیش بینی می‌شود این رقم تا سال 2026 به 73955 برسد که البته این رقم بسته به تجربه، عملکرد و مدرک روانشناس بین 44000 تا 79000 یورو در سال خواهد بود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

زمینه‌های اصلی رشته روانشناسی

روانشناسی دارای حوزه وسیع و متنوعی است که شامل مطالعه افکار، رفتار، رشد، شخصیت، عواطف، انگیزه و غیره انسان می‌شود. در اینجا برخی از زمینه‌های اصلی تحقیق و کاربرد در روانشناسی آورده شده است:

روانشناسی غیرطبیعی:

مطالعه رفتار غیرعادی و آسیب شناسی روانی است. این رشته تخصصی بر تحقیق و درمان انواع اختلالات روانی متمرکز بوده و مرتبط با روان درمانی و روانشناسی بالینی است.

روانشناسی زیستی (روانشناسی بیولوژیکی):

به مطالعه چگونگی تأثیر فرآیندهای بیولوژیکی بر ذهن و رفتار می‌پردازد. این ناحیه ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند MRI و PET اسکن برای بررسی آسیب مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می‌کند.

روانشناسی بالینی:

بر روی ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روانی تمرکز دارد.

روانشناسی شناختی:

به مطالعه فرآیندهای فکری انسان از جمله توجه، حافظه، درک، تصمیم گیری، حل مسئله و فراگیری زبان می‌پردازد.

روانشناسی تطبیقی:

شاخه‌ای از روانشناسی است که به مطالعه بر رفتار حیوانات می‌پردازد.

زمینه‌های اصلی رشته روانشناسی

روانشناسی رشد:

رشته‌ای است که رشد و تکامل انسان را در طول زندگی، از جمله توانایی‌های شناختی، اخلاقیات، عملکرد اجتماعی، هویت و سایر زمینه‌های زندگی بررسی می‌کند.

روانشناسی قانونی:

یک رشته کاربردی است که بر استفاده از تحقیقات روانشناختی و اصول در نظام عدالت کیفری تمرکز دارد.

روانشناسی صنعتی – سازمانی:

رشته‌ای است که از تحقیقات روانشناسی برای افزایش عملکرد کاری و انتخاب کارکنان استفاده می‌کند.

روانشناسی شخصیت:

بر درک چگونگی رشد شخصیت و همچنین الگوهای فکری، رفتارها و ویژگی‌هایی که منحصر به فرد می‌کند، تمرکز دارد.

روانشناسی اجتماعی:

بر رفتار گروهی و تأثیرات اجتماعی بر رفتار فردی، نگرش ها، تعصبات، انطباق، پرخاشگری و موضوعات مرتبط تمرکز دارد.

بررسی شرایط مهاجرت روانشناس به آلمان

اگر قصد رفتن به آلمان از طریق مهاجرت روانشناس و در نتیجه اخذ اقامت این کشور را دارید، یک راه ساده خواهید داشت. از ابتدا می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور، مشغول به تحصیل شده و شرایط راحت‌تری را برای دریافت اقامت آلمان را کسب کنید. شما گزینه‌های زیادی برای اخذ مدرک روانشناسی از بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های آلمان دارید. بر اساس لیست معتبرترین دانشگاه‌ها بر اساس رتبه بندی دانشگاه‌های جهان، مراکز آموزشی زیر می‌توانند بهترین شرایط برای ادامه تحصیل و مهاجرت روانشناس به آلمان محسوب شود.

دانشگاه هومبولت برلین با رتبه 38 جهان:

موسس این دانشگاه ویلیام هومبولت بود. این دانشگاه دولتی در برلین آلمان واقع شده و در حال حاضر حدود 33000 دانشجو دارد.

دانشگاه مانهایم با رتبه بندی جهانی از 101 تا 150:

این دانشگاه در جنوب غربی آلمان واقع شده است. اساتید و مسئولان این دانشگاه در تلاش هستند تا همکاری و ارتباط با بهترین موسسات دنیا را برای ارتقای سطح خود برقرار کنند. در حال حاضر این دانشگاه با حدود 400 مرکز علمی تبادل اطلاعات می‌کند.

دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ با رتبه‌های 51 تا 100:

این دانشگاه با بیش از 18 دانشکده، طیف گسترده‌ای از رشته‌ها و زیرشاخه‌های مرتبط را پوشش می‌دهد. در حال حاضر 50000 دانشجو در ماکسیمیلیان مونیخ تحصیل می‌کنند و آموزش‌های لازم را با بهترین امکانات روز دنیا می‌بینند.

دانشگاه هامبورگ با رتبه بندی جهانی از 151 تا 200:

مسئولان این دانشگاه به پروژه‌های علمی و پژوهشی اهمیت زیادی می‌دهند و از ایده‌های نو استقبال می‌کنند. در دانشگاه هامبورگ رشته‌های متنوع و محبوبی مانند حقوق، علوم اجتماعی، هنر، ادبیات، فلسفه و علوم کامپیوتر به دانشجویان ارائه می‌شود.

دانشگاه آخن با رتبه جهانی 201 تا 250:

این دانشگاه از نظر ارائه رشته های فنی و مهندسی جزو بهترین‌های آلمان است. در حال حاضر حدود 45000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه آخن با ارائه 157 رشته تحصیلی مختلف و متنوع، علاقه مندان زیادی را برای تحصیل جذب کرده است.

بررسی شرایط مهاجرت روانشناس به آلمان

از مزایای تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توان به سطح کیفی بالا طبق استانداردهای بین‌المللی، هزینه‌های رایگان یا مقرون به صرفه و مدارک معتبر اشاره کرد. اکثر رشته‌های روانشناسی در این کشور برای مقطع کارشناسی ارشد است که می‌تواند شرایط اخذ اقامت برای روانشناس را پس از پایان دوره فراهم کند.
در این دانشگاه‌ها می‌توانید در هر یک از رشته های روانشناسی بالینی، آسیب شناسی روانی، منابع انسانی، روانشناسی سازمانی و روانشناسی تربیتی تحصیل کنید. برخی از دانشگاه‌ها نیز بسته به قوانین، ممکن است روانشناسی اقتصادی و روانشناسی سلامت را ارائه دهند.

متوسط هزینه تحصیل روانشناسی در آلمان

در مورد هزینه تحصیل در این رشته باید گفت که هزینه دانشکده‌های روانشناسی در آلمان با توجه به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید متفاوت خواهد بود. میانگین هزینه تحصیل در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های دولتی این کشور حدود 300 یورو در هر ترم و هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در این کشور حدود 10000 یورو در هر ترم خواهد بود.
بنابراین پیشنهاد می‌شود که هر دانشجو، برنامه ریزی های لازم در خصوص هزینه‌های زندگی خود در کشور آلمان داشته باشد.

چگونگی مهاجرت روانشناس به آلمان

برای مهاجرت روانشناس به آلمان، باید شرایط اخذ ویزای روانشناس در این کشور را بدانید. اما قبل از آن باید اطلاعاتی در مورد مشاوره کسب و کار در آلمان برای اتباع خارجی کسب کنید.
نیازی به گفتن نیست که اکثر آلمانی ها تمایلی به استفاده از روان درمانگر غیر آلمانی ندارند. اما از آنجایی که همه روانشناسان توسط دولت بیمه شده‌اند، می‌توان ادعا کرد که در آلمان برای همه کار وجود دارد. یکی از راه‌های دریافت ویزا برای روانشناس، استفاده از ویزای جستجوی کار است.
این ویزا به متقاضی این قابلیت را می‌دهد که در طی اقامت شش ماهه در آلمان، شغل مورد نظر خود را جستجو کند. اگر در این مدت بتوانید در آلمان کار پیدا کنید، می‌توانید برای ویزای کار آلمان اقدام کنید.

چگونگی مهاجرت روانشناس به آلمان

این ویزا به شما امکان کار و زندگی در آلمان را می‌دهد. نکته مهم در مورد استفاده از این ویزا، این است که در مدت اقامت با ویزای جستجوی کار در آلمان از کنسولگری این کشور نمی‌توانید در آلمان کار کنید. اساساً این ویزا فقط به شما اجازه می‌دهد که تنها به دنبال کار بگردید و هیچ استفاده دیگری ندارد.

برای مهاجرت روانشناس به آلمان، متقاضیان می‌توانند با استفاده از ویزای جستجوی کار در ابتدا در مدت اقامت کوتاه خود در زمینه کاری مرتبط با رشته کاری خود مشغول به کار شده و اقامت طولانی مدت در این کشور را فراهم کنند.

شرایط دریافت ویزای مهاجرت روانشناس به آلمان

برای قرار گرفتن در لیست افرادی که برای یافتن شغل مورد نظر خود در آلمان ویزای جستجوی کار دریافت می‌کنند، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ارائه مدرک لیسانس یا ارشد در کشور آلمان یا معادل آن
 • ارائه 5 سال سابقه مرتبط با رشته تحصیلی
 • اثبات توانایی مالی برای تامین هزینه اقامت
 • دارا بودن بیمه سفر و بیمه پزشکی در طی زمان حضور در کشور آلمان
شرایط دریافت ویزای مهاجرت روانشناس به آلمان

اگر شما جزو افرادی هستید که تمام شرایط فوق را دارید، به راحتی می‌توانید برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید. در مرحله بعد باید بتوانید مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا را جمع‌آوری کرده و به کنسولگری آلمان در ایران ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت روانشناس به آلمان

برای استفاده از روش مهاجرت روانشناس به آلمان نیاز به داشتن ویزای کار دارید. البته این یکی از راه‌های دریافت ویزا برای روانشناس است. راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به موسسه هرمس اپلای از آن مطلع شوید.
برای دریافت ویزای جستجوی کار باید بتوانید مدارک مورد نیاز خود را تهیه کنید. برای جلوگیری از شکست در درخواست خود، باید اطمینان حاصل کنید که تمام مدارک را جمع کرده‌اید. از جمله این مدارک، به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • گذرنامه معتبر با حداقل ۱۲ ماه اعتبار و حداقل ۱۰ سال از تاریخ صدور
 • ۳ عکس بیومتریک
 • ارائه کپی از پاسپورت
 • ارائه انگیزه نامه برای یافتن شغل در آلمان
 • ارائه مدرک دیپلم تحصیلی
 • ارائه گواهینامه‌های کاری قبلی
 • اثبات محل اقامت در آلمان
 • اثبات توانایی مالی برای گذران زندگی در آلمان در طول اقامت
 • صورت حساب بانکی، حساب بانکی مسدود شده و بیمه درمانی
 • ارائه مدارک زندگی شخصی از جمله محل تولد و ازدواج و…

لازم به ذکر است که ارائه این مدارک تضمین کننده تایید مهاجرت روانشناس به آلمان نیست و در نهایت این افسر کنسولگری است که باید در این مورد تصمیم گیری کند.

درخواست مجوز کار و اقامت در آلمان

پس از ورود به آلمان، باید بتوانید مجوز کار در این کشور را دریافت کنید. پیگیری درخواست به شرح زیر خواهد بود:

 • برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار اقدام کنید
 • آدرس محل سکونت و بیمه درمانی خود را ارائه دهید
 • مدارک مورد نیاز را ارائه دهید
 • یک قرار ملاقات بگذارید و مجوز کار خود را ارسال کنید
درخواست مجوز کار و اقامت در آلمان

اخذ اقامت برای روانپزشک منوط به اخذ ویزای روانپزشک است. این بدان معناست که شما باید بتوانید شرایط یکی از دو ویزای مورد نیاز، یعنی ویزای کاری یا ویزای کاریابی را داشته باشید.

با توجه به مطالبی که در این مقاله قرار داده شد، مهاجرت روانشناس به آلمان، به عنوان بهترین کشور برای تحصیل رشته روانشناسی محسوب می‌شود.کشور آلمان تاکنون، روانشناسان توانمندی را به عرصه روانشناسی جهان تحویل داده است.
از جمله مزیت‌هایی که می‌توان برای تحصیل رشته روانشناسی در آلمان بیان کرد، ارائه خدمات آموزشی مفید، برگزاری کارگاه‌های مختلف در زمینه روانشناسی و ایجاد زمینه‌های مختلف پژوهشی و آزمایشی در این رشته تحصیلی است. به هر حال امیدواریم با مطالعه مطالب این مقاله اطلاعات لازم در خصوص مهاجرت روانشناس به آلمان را کسب کرده باشید. در صورتی که نیاز به اطلاعات کامل‌تری در این زمینه دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب موسسه هرمس اپلای در تماس باشید.

مقاله پیشنهادی—>  انواع ویزای آلمان

سؤالات متداول

5 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی مورد نیاز است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی،300 یورو بوده در صورتی که این هزینه در دانشگاه‌های خصوصی حدود 10 هزار یورو است.

برای دریافت مجوز کار و اقامت آلمان میبایست پس از ورود به این کشور برای ویزای کار یا ویزای جستجوی کار اقدام کنید، آدرس سکونت و بیمه درمانی خود به همراه مدارک را ارائه دهید و یک قرار ملاقات بگذارید و مجوز کار خود را ارسال کنید.

بنر

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

هزینه های زندگی در سنگاپور

هزینه های زندگی در سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. یکی از بهترین کشورهای مرفه و مدرن آسیایی که از شمال با مالزی و از جنوب با اندوزی

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. سوئیس (Switzerland)، یکی از زیباترین کشورهای جهان و واقع در اروپای غربی است. این کشور در همسایگی کشورهایی چون آلمان، اتریش، لیختن‌اشتاین،

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سنگاپور کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های مختلف