تحصیل در آلمان یا اتریش

تحصیل در آلمان یا اتریش

تحصیل در آلمان یا اتریش مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. اینکه تحصیل در آلمان یا اتریش بهتر است همیشه یکی از موضوعات مهم متقاضیان تحصیل در کشورهای اروپایی به خصوص این دو کشور بوده است. در اکثر کشورهای اروپایی مزایایی مانند تحصیل رایگان برای شهروندان اروپایی برای اتحاد و یکپارچگی طبق توافقات انجام شده در نظر گرفته شده است.

یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به تحصیل در این دو کشور، ارائه مدارک لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این دو کشور است. به دلیل تحصیل رایگان و کم هزینه در آلمان و اتریش، درخواست ویزای تحصیلی این دو کشور بسیار زیاد است. در زیر به مقایسه و بررسی بهتر بودن تحصیل در این دو کشور خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

بررسی تحصیل رایگان در آلمان و اتریش در مقاطع مختلف تحصیلی

تحصیل در آلمان یا اتریش؟ کدام گزینه ایده‌آل تری است؟ شرایط و قوانین پذیرش در دانشگاه‌های آلمان و اتریش چگونه است؟ این سوال بسیاری از متقاضیانی است که می‌خواهند در کشورهای مطرح اروپایی تحصیل کنند و دارای محدودیت‌های مالی بوده و بیشتر به تحصیل رایگان علاقه مند هستند.

از آنجایی‌که در هر دو کشور رایگان بوده، شرایط سیستم آموزشی در هر دو کشور یکسان است. همچنین امکان تحصیل به زبان آلمانی و همچنین انگلیسی برای دانشجویان متقاضی در هر دو کشور وجود دارد. با این حال، با توجه به وسعت آلمان، جمعیت آن و تعداد دانشگاه‌های این کشور، تعداد دانشگاه‌های ارائه دهنده آموزش انگلیسی بسیار بیشتر از دانشگاه‌های اتریش است.

تحصیل رایگان در آلمان، وابسته به دانستن زبان آلمانی است که برای تحصیل رایگان در اتریش نیز صدق می‌کند. در هر دو کشور آلمان و اتریش، متقاضیان برای تحصیل باید علاوه بر کسب سطح لازم زبان آلمانی، آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان و اتریش را نیز پشت سر بگذارند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم
همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم

البته لازم به ذکر است که در صورت قبولی در آزمون سراسری و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایران، متقاضیان تحصیل رایگان در آلمان و اتریش نیازی به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان و اتریش ندارند. اگر در دانشگاه‌های دولتی ایران تحصیل می‌کنید، در صورت تمایل به تحصیل در رشته‌های پزشکی و زیرشاخه‌های این رشته‌ها نیاز به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان و اتریش و همینطور کسب امتیاز لازم در این آزمون‌ها خواهید داشت.

علاوه بر دارا بودن موارد ذکر شده، با توجه به پذیرش رایگان تحصیل در آلمان و همچنین ویزای تحصیلی رایگان آلمان و همچنین تحصیل رایگان در اتریش، داشتن شرایط و مدارک دیگری الزامی است که برای تمامی مقاطع تحصیلی بررسی خواهیم کرد.

آلمان به عنوان قطب صنعتی اروپا شناخته می‌شود و اتریش به دلیل تشابه ساختار اقتصادی از لحاظ داشتن صنایع بسیار غنی است، به همین دلیل می‌توان گفت دانشجویانی که در این کشورها ادامه تحصیل می‌دهند فرصت بسیار خوبی دارند. کیفیت بالای زندگی، امکانات بالا برای شهروندان، اقتصاد قوی و کارآمد در جهان و همچنین بازار کار بسیار فعال از جمله دلایل و مزیت‌هایی است که آلمان و اتریش را به مقصدی برای مهاجرت جوانان جویای کار تبدیل کرده است.

مزایای تحصیل در آلمان یا اتریش

برخی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در این دو کشور عبارتند از:

 • قرار گرفتن در قلب اروپا
 • تحصیل ارزان و معقول
 • مناظر زیبا با آب و هوای عالی
 • اعتبار جهانی مدرک
 • فرصتی برای یادگیری آلمانی
 • انواع غذاهای محلی و بین‌المللی
 • جامعه بزرگ و بین‌المللی
 • اقتصاد قوی و بیکاری کم
 • پایین بودن هزینه‌های زندگی
 • بالا بودن سطح درآمد

مزایای تحصیل در آلمان یا اتریش

شرایط پذیرش برای دانشگاه‌های آلمان و اتریش

در بسیاری از کشورها با داشتن مدرک دیپلم و مدرک زبان می‌توان از دانشگاه مربوطه مدرک لیسانس گرفت. شرایط پذیرش برای تحصیل در اتریش یا آلمان با سایر کشورها کمی متفاوت است. دانشجویانی که مایل به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان و اتریش هستند باید شرایط خاصی داشته باشند. دانشجویان متقاضی تحصیل رایگان در این دو کشور در مقطع کارشناسی باید در دانشگاه‌های دولتی یا شبانه ایران قبول شوند.

در صورت قبولی در این دانشگاه‌ها می‌توانند در دانشگاه‌های آلمان تحصیل کنند. مهم این است که شما می‌توانید در همان رشته قبولی در ایران، در کشور آلمان درخواست پذیرش دهید. مدرک دیگری که باید در زمان پذیرش در دانشگاه‌های آلمان باید ارائه دهید، مدرک زبان آلمانی B1 است.

ضرورت مدرک زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان یا اتریش

یکی از مزیت‌های اصلی اتریش نسبت به آلمان ارائه مدرک زبان می‌باشد. اتریش برای پذیرش متقاضیان را ملزم به داشتن مدرک زبان نمی‌کند. متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند. زیرا دانشجویان پس از ثبت نام و ورود به کشور اتریش می‌توانند در مدت دو سال به سطح زبان مورد نیاز، یعنی سطح B1 آلمانی دست یابند.

برای اینکه شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی اتریش داشته باشید، بهتر است یک سال در دانشگاه‌های دولتی ایران تحصیل کنید. زیرا برای پذیرش و تحصیل رایگان در اتریش باید اشتغال به تحصیل داشته باشید. دانشجویان سایر دانشگاه‌های ایران مانند دانشگاه آزاد، پیام نور و دانشگاه علمی کاربردی شانس کمی برای پذیرش در دانشگاه‌های دولتی اتریش خواهند داشت.

شرایط پذیرش در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در آلمان

با ارائه مدرک دیپلم و لیسانس در آلمان و اتریش می‌توانید در مقطع فوق لیسانس پذیرفته شوید. مانند مدرک لیسانس، مدرک زبان برای مقطع کارشناسی ارشد در آلمان الزامی است، اما نیازی به ارائه مدرک زبان در اتریش نیست.

مدرک سطح B1 و آیلتس 6.5 در آلمان مورد نیاز است، زیرا دوره‌ها به هر دو زبان تدریس می‌شود. دانشجویانی که مایل به پذیرش در دانشگاه‌های اتریش در مقطع کارشناسی ارشد هستند، بهتر است به مدت یک سال در دانشگاه‌های ایران مانند مقطع لیسانس تحصیل کنند.

تحصیل در ایران برای دریافت ویزا از اتریش و آلمان

در این قسمت به بررسی تاثیر تحصیل در دانشگاه‌های مختلف ایرانی برای ادامه تحصیل در آلمان یا اتریش می‌پردازیم. شانس پذیرش در دانشگاه‌های دولتی بیشتر است، سپس دانشگاه‌های آزاد یا غیرانتفاعی در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. دانشگاه‌های پیام نور و علمی کاربردی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

پذیرش در مقطع دکتری نسبتا سخت بوده و با سایر مقاطع تحصیلی متفاوت است. اگر سابقه تحقیق و پژوهش و همچنین مقالات معتبر داشته باشید، شانس بیشتری برای قبولی خواهید داشت. ارائه مدرک زبان در این مرحله الزامی بوده و مدرک زبان آلمانی در آیلتس 7 و B2 الزامی است.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان یا اتریش

هزینه زندگی یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان بین‌المللی برای ادامه تحصیل در کشورهای مختلف است. در ادامه اگر علاقه‌مند به تحصیل در آلمان یا اتریش به صورت رایگان هستید می‌توانید از میانگین هزینه‌های زندگی یک دانشجو در شهرهای مختلف اتریش و آلمان مطلع شوید.

با تحصیل رایگان در اتریش یا تحصیل رایگان در آلمان هزینه تحصیل شما بسیار ناچیز و هزینه اصلی شما، شامل هزینه‌های زندگی خواهد بود. هزینه زندگی برای یک دانشجو در اتریش بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه است و در آلمان هزینه زندگی برای دانشجو حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه برآورد می‌شود. البته باید توجه داشت که هزینه زندگی به طور کلی به نحوه مدیریت هزینه‌های هر فرد بستگی خواهد داشت.

هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان یا اتریش

 

تحصیل در آلمان یا اتریش و کار دانشجویی

اگر متقاضیان بتوانند به صورت رایگان مشغول به تحصیل در آلمان یا اتریش شوند، می‌توانند در حین تحصیل برای تامین بخشی از هزینه‌های زندگی خود کار کنند. در همه کشورها، زمان مشخصی در هفته بر اساس مرحله‌ای که دانشجویان در آن تحصیل می‌کنند، اختصاص داده می‌شود تا دانشجویان بین‌المللی بتوانند در حین تحصیل کار کنند.

کار در حین تحصیل به دانشجویان فرصت خوبی برای کسب تسلط لازم بر زبان آلمانی، یادگیری و کسب مهارت در زمینه‌های مختلف کاری و همچنین ادغام سریع با شهروندان آلمانی و اتریشی می‌دهد. دانشجویان بین‌المللی که به صورت رایگان در اتریش تحصیل می‌کنند یا به صورت رایگان در آلمان تحصیل می‌کنند، در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار در حین تحصیل و دانشجویان دکتری ۴۰ ساعت در هفته را دارند.

تحصیل در آلمان یا اتریش و دریافت ویزای همراه

ویزای همراه یکی از دغدغه‌های ذهنی بسیاری از دانشجویان بین‌المللی متاهل است. اگر در اخذ پذیرش تحصیل در آلمان یا اتریش به صورت رایگان موفق بوده‌اید و دوست دارید خانواده‌تان در کنار شما باشند، باید گفت که امکان الحاق خانواده برای خانواده دانشجویان بین‌المللی شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانش آموز می‌شود.

هنگامی که دانشجویان بین‌المللی کارت اقامت دانشجویی خود را در آلمان یا اتریش دریافت کردند، می‌توانند درخواستی برای الحاق خانواده به اداره مهاجرت در این کشورها ارائه کنند. لازم به ذکر است که اثبات تمکن مالی دانشجو برای تامین هزینه‌های زندگی خانواده یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

شایان ذکر است که علاوه بر اثبات تمکن مالی شما برای تامین هزینه‌های زندگی خانواده، مدارک لازم جهت وجود مسکن مناسب و همچنین آشنایی با زبان آلمانی برای همسر و فرزندان ۱۶ تا ۱۸ ساله خود باید ارائه شود. از آنجایی که دانشجویان خوابگاه تحصیلی دریافت می‌کنند، فرزندان زیر ۱۸ سال آن‌ها فرصت تحصیل در آلمان یا اتریش را به صورت رایگان خواهند داشت.

تحصیل در آلمان یا اتریش و دریافت ویزای همراه

تحصیل در آلمان یا اتریش و مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان یا اتریش، باید مراحل ویزا را گذراند. اگر قصد تحصیل در آلمان یا اتریش را به صورت رایگان دارید، باید بدانید که برای به دست آوردن این دو مورد باید مدارک مورد نیاز تهیه و جمع آوری شود.

بهتر است برای اطمینان از یک وکیل مهاجرت یا یک متخصص در قوانین مهاجرت استفاده کنید، زیرا این مسیر پیچ و خم‌های خود را دارد و تنها افرادی می‌توانند این پیچ و خم‌ها را بر اساس اصول و مزایای این مسیر طی کنند. در صورتی می‌توانید ویزای تحصیل آلمان یا اتریش را دریافت کنید که، مدارک را با آگاهی کامل جمع آوری کرده و بتوانید آن‌ها را ارسال کنید. در زیر مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیل در آلمان یا اتریش را باید ارائه کنید، قرار داده شده است.

 • پاسپورت
 • عکس
 • کلیه مدارک آموزشی همراه با ریز نمرات و ترجمه رسمی آن‌ها
 • توصیه نامه
 • نامه تمکن مالی
 • نامه سلامت پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • انگیزه نامه
 • بیمه تحصیلی
 • نامه پذیرش
 • فرم درخواست ویزا تکمیل شده
 • فیش پرداخت هزینه ویزا
 • فیش پرداخت شهریه دانشگاه
دوره زبان آلمانی در اتریش و نکات مربوط به آن

دوره زبان آلمانی در اتریش و نکات مربوط به آن

به‌طورکلی دوره زبان آلمانی در اتریش در مؤسسات مختلف زبان آلمانی وجود دارد. در این مؤسسات خواهید توانست مهارت‌های زبان آلمانی خود را در کمترین زمان، تقویت کنید. اگر کار می‌کنید، تحصیل می‌کنید یا به زبان آلمانی برای فعالیت‌های روزانه نیاز دارید، مؤسسات زبان آلمانی موجود در اتریش، امکان مناسبی برای یادگیری زبان آلمانی است. به این صورت که مجموعه گسترده‌ای از دوره‌های زبان آلمانی که برای همه سطوح ارائه می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله فاکتورهای مختلفی برای تحصیل در آلمان یا اتریش مورد بررسی قرار گرفت که امیدواریم در انتخاب شما در مهاجرت به یکی از این دو کشور تاثیرگذار باشد. به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت که شرایط کار و اشتغال پس از تحصیل یکی از دلایل اصلی انتخاب و تمایز این دو کشور است. برای کسب اطلاعات و آگاهی بیشتر در مورد موضوع تحصیل در آلمان یا اتریش می‌توانید با وکلا و کارشناسان موسسه هرمس اپلای تماس گرفته و از مشاوره در این زمینه بهره مند شوید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان و اتریش، ارائه مدرک زبان الزامی است؟
برای تحصیل در کشور آلمان، ارائه مدرک زبان آلمانی الزامی است. در صورتی که کشور اتریش از متقاضیان مدرک زبان نمی‌خواهد.
آیا امکان اشتغال بعد از تحصیل در دو کشور اتریش و آلمان وجود دارد؟
یکی از مزایای تحصیل در کشور آلمان و اتریش، اشتغال بعد از تحصیل است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بازار کار آلمان، از فرصت‌های بیشتری برخوردار است. با دریافت ویزای کاری آلمان می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید.
هزینه های زندگی برای یک دانشجو در کشورهای آلمان و اتریش چگونه است؟
هزینه های یک دانشجو در اتریش چیزی حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو در ماه میباشد ولی در کشور آلمان هزینه ها حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ یورو در ماه میباشد.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای