کار در سوئیس

کار در سوئیس

کار در سوئیس مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. استانداردهای بالای زندگی، اقتصاد باثبات و نرخ بیکاری تنها 4.97 درصد همگی از عواملی هستند که سبب می‌شوند انتخاب بسیاری از متقاضیان مهاجرت شغلی، کشور سوئیس باشد. بر اساس گزارش‌ها نرخ تورم در این کشور در سال 2022 تنها 1.2 درصد بوده است. این ویژگی‌ها، به این معنا است که برای همه افراد توانمندی که مهارت‌های شغلی بالایی دارند، فرصت‌های شغلی زیادی در کشور سوئیس وجود دارند.در سال‌های اخیر نیز به دلیل وجود همین نرخ اشتغال بالا، ایرانیان بسیاری مشتاق کار و اخذ اقامت در این کشور بوده‌اند. اما لازمه کار در کشوری مانند سوئیس، آشنایی با شرایط و بازار کار و مشاغل مورد نیاز این کشور و همچنین چگونگی دریافت ویزای کار این کشور است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

شرایط عمومی کار در کشور سوئیس

کارگران سوئیسی به طور معمول از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8 صبح تا 17:30 کار می‌کنند. بعضی از شرکت‌های سوئیسی اخیرا روزهای کاری را کاهش داده و ساعت کاری را در روز افزایش داده‌اند. مطابق قانون کار در سوئیس، ساعت کاری 45 ساعت در هفته است. این موضوع در حالی است که مشاغلی همچون هتل‌داری، کترینگ و یا بیمارستان‌ها به مدت 60 ساعت در هفته نیز فعالیت می‌کنند. هر کارگری به مدت 30 دقیقه وقت ناهار دارد. اما تایم ناهار و استراحت به نظر کارفرمایان بستگی دارد. میزان اضافه‌کاری معمولا بیش از دو ساعت در هفته نیست و حقوق اضافه‌کاری هم 25 درصد بالاتر از نرخ دستمزد است.

در سوئیس کار در روزهای تعطیل ممنوع است و در صورت ضرورت باید حتما مجوزهای لازم اخذ شود. تمامی کارکنان تمام‌وقت و پاره‌وقت 4 هفته مرخصی با حقوق در سال دارند. مرخصی استعلاجی نیز 3 هفته در سال است که نیاز به تایید کارفرما و یا پزشک دارد.

شرایط عمومی کار در کشور سوئیس

دلایل مهم کار در کشور زیبای سوئیس

پول، یک ابزار مهم برای داشتن سبک زندگی دلخواه است. با وجود اینکه سوئیس، کشوری با هزینه‌های بالای زندگی است اما ساکنان شهرهایی مانند زوریخ و ژنو بالاترین قدرت خرید در سطح جهان را بعد از لوکزامبورگ دارند. از دیگر دلایل کار در کشور سوئیس، حضور شرکت‌های بزرگ است. به لطف حضور شرکت‌های بین‌المللی، فرصت‌های شغلی زیادی در کشور سوئیس وجود دارد.

از دیگر دلایل کار در سوئیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت مکانی: سوئیس، توقفگاهی برای پروازهایی است که از اروپا و سایر شهرهای دنیا انجام می‌شوند. این دسترسی هم بهانه‌ای مناسب برای شرکت‌های بزرگ بین‌المللی به منظور سرمایه‌گذاری در این کشور است
 • حمل و نقل: برخلاف بیشتر نقاط دنیا، زندگی در سوئیس، نیازی به خودرو ندارد. زیرا این کشور زیرساخت‌های قدرتمند و شگفت‌انگیزی در زمینه حمل و نقل عمومی دارد
 • خوشبختی: آمارها نشان می‌دهند که سال گذشته کشور سوئیس به عنوان دومین کشور شاد دنیا معرفی شد

نگاهی به روش‌های اخذ اقامت برای کار در کشور سوئیس

انواع اجازه اقامت بر اساس نوع کار و قرارداد کاری برای افراد خارجی در کشور سوئیس صادر می‌شود. دولت سوئیس اخیرا تعداد ویزاهای کاری این کشور را سهمیه‌بندی کرده است. بعد از اخذ ویزای کار در سوئیس باید در عرض دو هفته برای مجوز اقامت درخواست بدهید. همچنین خانواده شما می‌توانند به عنوان همراه با شما مهاجرت کنند. خانواده هم در قوانین مهاجرتی سوئیس، شامل همسر و فرزندان زیر 21 سال است. در ادامه نگاهی به انواع اجازه اقامت بر اساس کار در کشور سوئیس خواهیم داشت.

مجوز اقامت کوتاه مدت از نوع L

اجازه اقامت کوتاه مدت از نوع L، عمدتا برای افرادی صادر می‌شود که قصد دارند به مدت یک سال در سوئیس کار کنند. اجازه اقامت کوتاه مدت تنها اجازه کار برای یک کارفرما را داده و شما در طی این مدت، حق تغییر شغل ندارید. این اجازه اقامت به مدت یک سال دیگر نیز قابل تمدید است.

مجوز اقامت نوع B یا اقامت اولیه

اجازه اقامت نوع B، موقت بوده و برای یک سال اعتبار دارد. این اقامت قابل تمدید است. متقاضی نمی‌تواند در این مدت کار و کانتون یا همان استان خود را تغییر بدهد. در قوانین کار سوئیس، به اجازه اقامت نوع B، اقامت اولیه نیز گفته می‌شود. زیرا شخصی که با این نوع اقامت به مدت 10 سال در سوئیس اقامت داشته باشد می‌تواند به راحتی اقامت دائم یا همان نوع C را دریافت کند.

اجازه تغییر شغل و زندگی در هر نقطه‌ای از سوئیس با مجوز اقامت نوع C

افرادی که به مدت 10 سال در سوئیس زندگی کرده باشند، می‌توانند درخواست اقامت دائم یا نوع C داشته باشند. این نوع از اقامت دائمی بوده و به متقاضیان اجازه تغییر شغل و زندگی را در هر نقطه از کشور سوئیس می‌دهد. تنها در صورت داشتن اقامت دائمی می‌توانید امکان خوداشتغالی در کشور سوئیس را داشته باشید.

به منظور اخذ ویزای کار در سوئیس باید چه مدارکی ارائه دهیم

اگر از طرف یک کارفرمای سوئیسی پیشنهادی برای کار دریافت کردید، کارفرما باید فرایند اخذ ویزای شما را در این کشور آغاز کند. در مرحله بعدی شما باید به همراه پاسپورت به سفارت سوئیس مراجعه کنید. در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار در سوئیس که از شما خواسته می‌شود، می‌پردازیم.

این مدارک نیز عمدتا شامل موارد زیر هستند:

 • ارائه پاسپورت فرد متقاضی که دارای اعتبار باشد
 • ارائه مدارک تحصیلی شخصی متقاضی
 • قرارداد کاری شخص متقاضی با شرکت سوئیسی مربوطه
 • ارائه مکاتبات فرد با کارفرمای سوئیسی
 • ارائه رزومه کامل شخص متقاضی
 • همراه داشتن گواهی بیمه سلامت

به منظور اخذ ویزای کار در سوئیس باید چه مدارکی ارائه دهیم

دانش زبانی چه تاثیری در پیدا کردن کار در کشور سوئیس دارد

سوئیس کشوری با چهار زبان ملی آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و همینطور رومانیایی است. با در نظر گرفتن موقعیت شغلی، می‌توانید رزومه کاری خود را به یکی از این چهار زبان ارسال کنید. رزومه باید به زبانی که شغل مورد نظر آگهی شده است، ارسال شود. حتی در زمان درخواست شغل از راه سایت‌های اینترنتی به شما پیشنهاد می‌کنیم که فرم‌ها را به زبانی که درخواست شده است، پر کنید. در غیر این صورت می‌توانید فرم‌ها را به زبان انگلیسی پر کنید.

برای یافتن کار در سوئیس، باید خود را برای مصاحبه استخدامی آماده کنید

بعد از درخواست کار و ارسال رزومه، در شرایطی که کارفرمای سوئیسی شما را برای کار تایید کند، به احتمال فراوان مصاحبه کاری را پیش رو خواهید داشت. یکی از اصول آمادگی برای مصاحبه‌های استخدامی، داشتن آمادگی است. بعضی از شرکت‌های سوئیسی 2 تا 3 مصاحبه کاری داشته که هر مصاحبه نیز ممکن است 45 دقیقه به طول بکشد. برای شرکت در این مصاحبه‌های استخدامی به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما یک لباس مناسب، رسمی و در عین حال تاثیرگذار انتخاب کنید. خوب است بدانید که در کشور سوئیس، خانم‌ها و آقایان به طور معمول لباس رسمی و کت و شلوار می‌پوشند.

این سوالات نیز به طور معمول در مصاحبه‌های شغلی کشور سوئیس از شما پرسیده می‌شوند:

 • چرا این شرکت را برای کار در سوئیس انتخاب کرده‌اید؟
 • در رابطه با توانمندی‌های خود صحبت کنید
 • نقاط ضعف شما چیست و چگونه میتوانید با آن برخورد می‌کنید؟
 • کدام ویژگی شما را به کاندیدای مناسب کار در سوئیس تبدیل می‌کند؟
 • برنامه شما برای 5 سال آینده چیست؟

همچنین این امکان وجود دارد که سوالاتی غیرمنتظره از شما پرسیده شود. پاسخ به این سوالات نیز برای موفقیت در مصاحبه شغلی از اهمیت فراوانی برخوردار است. بعضی از کارفرمایان با افراد خارجی به صورت ویدیویی و یا تلفنی مصاحبه می‌کنند. برای یک مصاحبه ویدیویی بهتر است که ابتدا وضعیت اتصال خود به اینترنت را بررسی کنید. همچنین به فضایی که در آن برای مصاحبه قرار می‌گیرید نیز توجه داشته باشید. حتما سعی کنید که راس ساعت در مصاحبه حاضر شوید.

موسسات کاریابی سوئیس را بشناسید

یکی از موضوعات مهم در بحث کار در سوئیس، شناخت موسسات کاریابی فعال در این زمینه است. همه متقاضیانی که می‌خواهند برای مهاجرت به سوئیس از طریق کار اقدام کنند باید پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرمای سوئیسی داشته باشند. در نتیجه ارتباط با موسسات کاریابی در سوئیس و ارسال رزومه به آن‌ها می‌تواند به متقاضیان در روند کاریابی کمک فراوانی بکند. از طرفی، بسیاری از مشاغل در این کشور از طریق آگهی دادن در این سایت‌ها و موسسات کاریابی معرفی می‌شوند.

چند نمونه از سایت‌های کاریابی در سوئیس در ادامه نام برده شده‌اند:

 • سایت Jobs
 • سایت Jobscout 24
 • سایت Jobsuchmaschine
 • سایت JobUp
 • سایت Jobwinner
 • سایت Monster
 • سایت Seasonworkers
 • سایت StepStone
 • سایت Total jobs

موسسات کاریابی سوئیس را بشناسید

موقعیت‌های شغلی پرتقاضا در سوئیس در سال 2022-2023

برای کار در سوئیس یکی از مهم‌ترین نکاتی که نیروهای خارجی باید به آن توجه داشته باشند، شناخت موقعیت‌های شغلی پرتقاضا در این کشور است. در ادامه این بخش به بررسی مشاغل پرتقاضا در این کشور بر اساس اطلاعات آگهی‌های درج شده در موسسات کاریابی می‌پردازیم.

شغل سرآشپزی؛ از مشاغلی که تقاضای زیادی برای جذب نیروی کار دارد

یکی از مشاغلی که در سوئیس با تقاضای بسیار زیادی همراه است، سرآشپزی می‌باشد. سرآشپز معمولا مسئولیت راهبری، راهنمایی و مدیریت یک تیم آشپزی، توسعه و برنامه‌ریزی برای منوها را بر عهده دارد. این شغل در سوئیس، گزینه مناسبی برای مهاجرت از طریق کار است. یک سرآشپز در این کشور به طور معمول 75.700 فرانک در سال درآمد دارد. حداقل حقوق سرآشپز 34.800 فرانک و حداکثر آن نیز 120.000 فرانک در سال است.

فعالیت در هتل

فرصت‌های شغلی بسیار زیادی برای کار در هتل‌های کشور سوئیس وجود دارند. حقوق کارگران هتل در سوئیس 2.541 فرانک تا 5.053 فرانک در ماه است. از جمله این موقعیت‌های شغلی نیز می‌توانیم به میزبان هتل، گارسون، سرآشپز، مدیر هتل، مدیر حسابداری و همچنین معاونت اداری اشاره کنیم.

پرستاری؛ موقعیت شغلی با زمینه کاری خوب در سوئیس

شغل پرستاری زمینه کاری خوبی در کشور سوئیس دارد. به ویژه برای آن دسته از افرادی که تسلط خوبی به زبان انگلیسی دارند. کشور سوئیس حقوق و مزایای متنوعی را برای پرستاران در نظر گرفته است. از دیگر موقعیت‌های شغلی که علاوه برپرستاری از مشاغل پردرآمد در سوئیس به شمار می‌روند، می‌توانیم به موارد مهم زیر اشاره کنیم:

 • متخصصان پزشکی
 • دستیار بیهوشی
 • دامپزشکی

مشاغل آنلاین

کار در سوئیس تحت عنوان مشاغل آنلاین، یکی از گزینه‌های جذاب مهاجرت کاری به این کشور است. مشاغلی مانند مهندسی نرم‌افزار اندروید، دیجیتال مارکتینگ، تحلیل‌گر جستجوی رسانه و مدیر بازاریابی به صورت آنلاین در کشور سوئیس از فرصت‌های شغلی متقاضیان هستند. کمترین میزان حقوق مشاغل آنلاین در این کشور 89.100 و بیشترین حقوق نیز 194.000 فرانک است.

صندوقدار؛ یک موقعیت شغلی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی

یکی از مشاغل پرطرفدار برای کار در سوئیس، صندوقدار است. آمارها نشان می‌دهند که دانشجویان بین‌المللی جزو بیشترین افرادی هستند که در کشور سوئیس از این شغل استقبال می‌کنند. متوسط حقوق برای یک صندوقدار 35.983 فرانک در سال و 17 فرانک در هر ساعت است. کمترین میزان حقوق صندوقدار در سوئیس 28.281 و بالاترین میزان حقوق نیز 42.016 فرانک در سال است.

پرستار بچه؛ شغلی که در بیشتر شهرهای سوئیس مورد نیاز است

پرستار بچه در کشور سوئیس یکی از مشاغل مناسب برای افراد خارجی است. این شغل در بیشتر شهرهای سوئیس، فرصت‌ شغلی دارد. پرستار بچه معمولا مسئولیت نگهداری از 1 تا 2 بچه را بر عهده می‌گیرد. یک پرستار بچه به صورت میانگین 51.100 فرانک در سال درآمد دارد. حداقل حقوق پرستار بچه در سال 23.500 و حداکثر میزان آن نیز 81.100 فرانک است.

مالیات بر درآمد و هزینه‌های کار در کشور سوئیس

مالیات بر درآمد در سوئیس توسط دولت فدرال و کانتون‌ها تعیین می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت که مساله‌ای مانند مالیات بر درآمد ترکیبی از تصمیمات دولت محلی و فدرال است. مطابق قوانین مالیاتی کشور سوئیس هر خانوده‌ای یک واحد مالیاتی به شمار می‌آید. افرادی که ازدواج کرده‌اند باید یک اظهارنامه مالیاتی مشترک پر کرده و بر اساس درآمد مشترکشان اقدام به پرداخت مالیات کنند. در صورتی که خانواده‌ای کودک زیر 18 سال داشته باشد، شرایط او هم باید در اظهارنامه مالیاتی آورده شود.

میزان مالیات بر درآمد نیز به تجرد یا تاهل و تعداد فرزندان وابسته است. به عنوان نمونه، یک فرد مجرد در صورتی که درآمدی در حدود 755.200 فرانک در سال درآمد داشته باشد باید به میزان 11.5 درصد مالیات پرداخت کند. این در شرایطی که است که افراد متاهل و والدین مجرد در صورتی که میزان درآمد آن‌ها بیشتر از 895.9 فرانک در سال باشد نیز باید همین میزان مالیات را پرداخت کنند.

توجه داشته باشید که تمامی افراد خارجی که در سوئیس زندگی می‌کنند و اقامت دائم سوئیس را دارند باید یک اظهارنامه مالیاتی پر کنند. اظهارنامه مالیاتی نیز شامل املاک، مستغلات، کار آزاد و کار در شرکت‌های خارجی می‌شود. هر کانتون یا ایالت در سوئیس نیز قوانین مالیاتی مخصوص به خودش را دارد.

موقعیت‌های شغلی پرتقاضا در سوئیس در سال 2022-2023

کار در کشور سوئیس و شناخت قوانین مرتبط با ویزای همراه

از دیگر موارد اساسی در زمینه مهاجرت از طریق کار در سوئیس بررسی پیوستن خانواده به شخص در این کشور به ویژه برای متقاضیان متاهل است. در حقوق بین‌الملل و علم مهاجرت منظور از همراه، تنها همسر بالای 21 سال و فرزندان زیر 18 سال است. بیشتر کشورهای جهان از همراهی خانواده متقاضیان مهاجرت با آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. کشور سوئیس نیز از این قاعده مستثنی نیست و متقاضی می‌تواند همسر و فرزندان را با خود همراه کند.

همراهی خانواده با متقاضی باید مورد تایید اداره مهاجرت قرار بگیرد. آن دسته از افرادی که ویزای بلند‌مدت کشور سوئیس را دارند باید برای انجام تشریفات اداری و ارائه درخواست خود در این زمینه، به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنند.

کار در کشور سوئیس و شناخت قوانین مرتبط با ویزای همراه

نگاهی به مقررات و شرایط کار در سوئیس

افراد متقاضی برای کار در سوئیس دو حالت را پیش روی خود یعنی کار ضمن تحصیل در سوئیس و مهاجرت به سوئیس از طریق کار را پیش رو دارند. یکی از مزیت‌های ویزای تحصیلی سوئیس، کار ضمن تحصیل است. میزان ساعات کاری در سوئیس برای دانشجویان بر اساس رشته تحصیلی، پاره‌وقت است. دلیل اصلی کار پاره وقت برای دانشجویان، پوشش هزینه‌های زندگی است.

از جمله محبوب‌ترین مشاغل دوره دانشجویی در سوئیس عبارتند از:

 • مشاغل مرتبط با رشته‌هایی مانند IT و کامپیوتر
 • مشاغل مرتبط با رشته‌های مهندسی
 • مشاغل مرتبط با رشته‌های فنی
 • مشاغل مرتبط با رشته حسابداری

در حالت دوم، افراد متقاضی باید برای کار در سوئیس پیشنهاد کاری داشته باشند. داشتن پیشنهاد کار از یک کمپانی معتبر و یا کارفرمای شناخته شده در سوئیس، گزینه‌ای مناسب برای مهاجرت به این کشور از طریق کار است. درباره هر دو حالت باید گفت که شرایط کار بسیار مطلوب می‌باشد و درآمد مناسبی هم دارد.

مهاجرت پزشکان به سوئیس

مهاجرت پزشکان به سوئیس

تاکید کشور سوئیس بر ارائه بالاترین خدمات آموزشی در زمینه مراقبت‌های بهداشتی و وجود فرصت‌های شغلی فراوان در این زمینه، از جمله مهم‌ترین دلایل انتخاب این کشور برای کار و ادامه تحصیل از سوی پزشکان است.

سخن آخر

مهاجرت به سوئیس از طریق کار در این کشور، روشی مطمئن برای ترسیم آینده‌ای روشن برای خود و اعضای خانواده است. طی کردن مراحل این نوع از مهاجرت نیازمند آگاهی و همینطور اشراف کامل بر ضوابط، قوانین و نیازمندی‌های برنامه‌های مهاجرتی ایالت‌های مختلف است. یافتن یک موسسه مهاجرتی معتبر که از تمامی جزئیات برنامه‌های مهاجرتی آگاه باشد و تا دستیابی به نتیجه مطلوب در هر قدم همراه شما باشد، اهمیت فراوانی دارد.

هرمس اپلای، برترین مرجع تخصصی مهاجرت کاری و تحصیلی به کشورهای مختلف است. هرمس اپلای راهنمای شما در اخذ ویزاهای موقت و دائمی به ویژه اخذ اقامت در بهترین کشورهای دنیا مانند سوئیس است. مشاوران و وکلای ما در هرمس اپلای، همگی دارای گواهینامه‌های قانونی و حرفه‌ای هستند و می‌توانید به راحتی از خدمات مشاوره تخصصی رایگان آن‌ها استفاده کنید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اجازه اقامت در سوئیس معمولا چند سال اعتبار دارد؟
اجازه اقامت به منظور کار در سوئیس، به طور معمول یک ساله بوده و قابل تمدید است.
پس از گذشت چند سال می‌توان شهروندی و پاسپورت سوئیس را گرفت؟
بعد از 10 سال اقامت قانونی و کار در این کشور و اخذ اقامت بلندمدت می‌توان شهروندی و پاسپورت کشور سوئیس را دریافت کرد.
آیا برای یافتن کار در سوئیس می‌توان از ویزای جستجوی کار استفاده کرد؟
خیر. برای پیدا کردن شغل در این کشور باید از خارج از سوئیس به کاریابی بپردازید. در این زمینه موسسات کاریابی می‌توانند به شما کمک کنند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای