آزمون GPA

آزمون GPA

آزمون GPA مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای اخذ پذیرش از یک موسسه آموزشی باید سابقه تحصیلی خود را ارائه دهند. برای این کار باید معدل مقطع تحصیلی خود را معادل‌سازی کنند؛ یک روش آسان برای معادل‌سازی معدل، آزمون GPA است. در واقع GPA شما همان معدلی است که در آخرین مقطع تحصیلی خود کسب کرده‌اید. در واقع با تبدیل معدل خود به GPA، شما نشان می‌دهید که آخرین مقطع تحصیلی خود را در چه سطحی به پایان رسانده‌اید. به این ترتیب موسسه آموزشی مورد نظر شما تصمیم می‌گیرد که به شما پذیرش بدهد یا خیر. با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی روش تبدیل معدل به GPA بپردازیم.

فرم مشاوره رایگان

اگر به هر دلیلی خواندن این مقاله خارج از حوصله شماست، فرم زیر را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس برقرار کنند.

آنچه در این مقاله می خوانید:

منظور از آزمون GPA چیست؟

آزمون GPA در واقع مخفف Grade Point Average است که ترجمه آن همان معدل می‌شود. در واقع با GPA شما می‌توانید به موسسه آموزشی مورد نظر خود نشان دهید که چه سطح تحصیلی دارید. باید بدانید که آزمون GPA یک روش معادل‌سازی بین‌المللی است که نمره آن از صفر تا چهار محاسبه می‌شود. نمره GPA یکی از ملاک‌های اصلی موسسات آموزشی در سراسر دنیا برای پذیرش متقاضیان ادامه تحصیل به شمار می‌رود.

باید بدانید که آزمون GPA در واقع یک امتحان نیست که شما بخواهید در آن شرکت کنید. در واقع این آزمون روشی برای تبدیل معدل است. به عبارتی می‌توان گفت که آزمون GPA شامل تمام آزمون‌هایی می‌شود که شما در طول آخرین سال تحصیلی گذرانده‌اید. نمرات شما در این آزمون‌ها در نهایت نمره GPA را تعیین می‌کنند. بنابراین نمره هر آزمون تاثیر مستقیم بر نمره GPA شما دارد.

منظور از آزمون GPA چیست؟

هدف از ایجاد سیستم امتیازدهی GPA و اهمیت آن

بسیاری از افراد ممکن است این سوال را در ذهن داشته باشند که اگر GPA همان معدل است، چرا این سیستم ایجاد شده و از همان معدل درج شده در مدرک تحصیلی استفاده نمی‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در هر کشور سیستم نمره‌دهی متفاوت است. نمره معدل در برخی کشورها به صورت A تا F در نظر گرفته می‌شود.

برخی کشورها از سیستم نمره‌دهی 1 تا 10 یا 1 تا 5 یا حتی 1 تا 20 استفاده می‌کنند. از سوی دیگر در بعض از کشورها نمره معدل به صورت درصدی عنوان می‌شود. از همین رو یک سیستم جهانی برای ارائه نمره معدل به موسسات آموزشی معتبر در سراسر دنیا ایجاد شده است که آزمون GPA نام دارد. بنابراین با تبدیل معدل به نمره GPA، هر موسسه آموزشی در هر کشوری می‌تواند بفهمد که شما آخرین مقطع تحصیلی خود را با چه سطحی به پایین رسانده‌اید.

چگونگی محاسبه معدل GPA

نمرات شما در هر آزمون بر هر مبنایی که باشد، چه حرف، چه عدد و درصد، مطابق با یک امتیاز است که از نمره صفر تا چهار محاسبه می‌شود. بالاترین نمره در آزمون GPA نمره چهار است؛ در سیستم‌های نمره‌دهی مختلف در هر کشور، این بالاترین نمره‌ها (20، 10، 100) مضربی از چهار هستند. باید بدانید که با توجه به تعداد واحدهای هر درس، امتیاز آن درس مضربی از چهار خواهد بود. بنابراین پس از جمع تمامی نمرات، مجموع آن‌ها بر تعداد واحد ضرب می‌شود. باید بدانید که برای به دست آوردن نمره GPA می‌توانید از طریق وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل اقدام کنید. در این وب‌سایت‌ها و اپ‌ها شما باید ریز نمرات خود را بنویسید تا به صورت خودکار نمره GPA شما محاسبه شود.

چگونگی محاسبه معدل GPA

آزمون GPA وزن‌ دار با نوع بدون وزن آن چه تفاوتی دارد؟

گاهی برای محاسبه نمره آزمون GPA، سختی هر درس در نظر گرفته نمی‌شود. در واقع اهمیت ندارد که سطح درس بالا و دشوار است و یا برعکس. این روش تبدیل معدل با نام GPA بدون وزن شناخته می‌شود. اما در برخی موارد سختی هر دوره و درس در تعیین معدل مد نظر قرار می‌گیرد. در این حالت برای هر درس یک ضریب جداگانه در نظر گرفته می‌شود. این روش تعیین معدل، GPA وزن‌دار نام دارد؛ با این روش سطح شما به شکل دقیق‌تری ارزیابی می‌شود.

تفاوت‌های آزمون OGPA و CGPA

به غیر از آزمون GPA آزمون‌های دیگری با نام‌های OGPA یا CGPA نیز وجود دارد که هر کدام یکی از انواع سیستم نمره‌دهی جهانی هستند. همه این آزمون‌ها به معنی معدل متوسط دروس هستند. اما باید بدانید که OGPA و CGPA با یکدیگر تفاوت دارند.

تفاوت دو آزمون OGPA و CGPA به شرح زیر است:

  • آزمون OGPA: این آزمون در واقع مخفف Overall Grade Point Average است که به معدل کلی فرد در تمام ترم‌های تحصیلی مربوط می‌شود. به عنوان مثال OGPA یک دانشجوی کارشناسی، معادل همان معدل کل لیسانس او است که شامل دروس هشت ترم می‌شود
  • آزمون CGPA: این آزمون در واقع مخفف Grade Point Avdrage Cumulative است. باید بدانید این نمره به‌نوعی معدل تجمعی فرد به شمار می‌رود که نمرات آن در یک دوره کوتاه مانند یک ترم یا نیم‌سال کسب شده‌اند

بالاترین امتیاز در آزمون GPA چقدر است؟

بالاترین امتیاز در آزمون GPA به دوره تحصیل فرد بستگی دارد. در هر دوره تحصیلی میزان سختی دروس و ضریب آن‌ها متفاوت است. طبیعتا در دوره دبیرستان گرفتن نمرات بالا بسیار آسان‌تر از دوره دانشگاه خواهد بود. از همین رو میزان معدل GPA در هر مقطع را باید به صورت جداگانه بررسی کنیم تا ببینیم بالاترین امتیاز در این آزمون چقدر است.

معدل GPA در دوره دبیرستان

میزان خوب یا بد بودن معدل آزمون GPA در دوره دبیرستان به دانشگاه مورد نظر شما برای ادامه تحصیل بستگی دارد. معمولا برای ورود به دانشگاه‌های برتر و سطح بالا باید معدل GPA شما حداقل 3.5 از 4 باشد. البته دانشگاه‌های سطح پایین‌تر معمولا دانشجویان را با نمره GPA حداقل 2 تا 2.5 نیز می‌پذیرند. از سوی دیگر تحصیل در دبیرستانی که تبدیل معدل به GPA وزن‌دار دارند، شرایط متفاوت است. در چنین حالتی دانشگاه‌های بزرگ و برتر، دانش‌آموزی را که در یک دوره سخت تحصیلی معدل حداقل 3 کسب کرده باشد نیز می‌پذیرند.

بالاترین امتیاز در آزمون GPA چقدر است؟

به طور کلی میزان سختی و ضریب دروس بیشتر تعیین‌کننده هستند. بنابراین گاهی لازم است به جای گذراندن دروس آسان و گرفتن نمره بالا، دروس سخت‌تر را گذرانده و تلاش کنید که نمره بالا به دست آورید. به این ترتیب معدل GPA و شانس شما برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر افزایش پیدا می‌کند.

معدل GPA برای تحصیل در دانشگاه

معدل آزمون GPA در واقع یکی از معیارهای اصلی برای تعیین صلاحت اخذ بورسیه تحصیلی به شمار می‌رود. معمولا دانشگاه‌ها یک معدلی را به‌عنوان حداقل نمره معدل برای اعطای بورسیه در نظر می‌گیرند. اگر معدل GPA شما به این میزان برسد، می‌توانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید. البته معدل GPA تنها برای تعیین صلاحیت اخذ بورسیه کاربرد ندارد. دانشجویان برای اینکه بتوانند در انجمن‌های تخصصی و سایر فعالیت‌های فوق برنامه عضو شوند باید معدل GPA بالایی داشته باشند. از همین رو با کسب نمرات پایین و معدل GPA متوسط بسیاری از فرصت‌های خوب تحصیلی را از دست می‌دهید.

باید اشاره کرد که معدل GPA برای ورود به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. اگر معدل پایینی داشته باشید امکان ورود به مقاطع بالاتر را نخواهید داشت. لازم به ذکر است که حداقل معدل برای امکان اقدام برای مقاطع بالاتر در هر دانشگاه متفاوت است. بنابراین می‌توان گفت که قانون دقیقی برای آن وجود ندارد.

چگونه می‌توان در آزمون GPA سطح معدل را بالا نگه داشت؟

بسیاری از افراد نگران این هستند که معدل کلی آن‌ها در نهایت چقدر می‌شود؛ از همین رو بارها نمره آزمون GPA خدا را محاسبه می‌کنند. برای اینکه بتوانید معدل خود را بالا نگه دارید باید تلاش زیادی داشته باشید تا بتوانید نمرات بالا کسب کنید. در همین راستا لازم است که یک هدف برای خود تعیین کنید. به این ترتیب می‌توانید بفهمید که معدل شما باید در چه سطحی باقی بماند. بهتر است نمراتی بالاتر از سطح هدف خود را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که اگر از همان ابتدا قوی شروع کنید، در ترم‌های بالاتر نگه داشتن سطح معدل کار سختی نخواهد بود.

آزمون GRE

آزمون GRE

آزمون GRE یا Graduate Record Examination یک آزمون چندگزینه‌ای است که به‌طور آنلاین برگزار می‌شود.

سخن آخر

مدرک آزمون GPA یکی از مهم‌ترین مدارک برای مهاجرت تحصیلی است. به طور کلی هر متقاضی برای ورود به موسسات آموزشی هر کشوری، ابتدا باید توسط آن موسسه ارزیابی شوند. یکی از معیارهای این ارزیابی نمره GPA است. برای کسب اطلاعات درباره این آزمون و سطح نمرات قابل قبول هر دانشگاه باید به یک موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کنید. هرمس اپلای یکی از برترین موسسات مهاجرتی آماده ارائه خدمات به شما است. برای کسب اطلاعات در زمینه‌های مختلف مهاجرتی از جمله معادل‌سازی مدرک تحصیلی می‌توانید از خدمات مشاوره کارشناسان ما در این مجموعه بهره بگیرید.

فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری این محتوا در :

سوالات متداول

آزمون GPA چگونه برگزار می‌شود؟
این آزمون در واقع امتحان نیست که بخواهد برگزار شود؛ بلکه نوع سیستم نمره‌دهی است که در سراسر دنیا کاربرد دارد.
نام آزمون GPA مخفف چه کلمه‌ای است؟
این آزمون مخفف کلمه Grade Point Average است و معنی آن همان معدل می‌شود.
بالاترین و پایین‌ترین نمره GPA چقدر است؟
در معادل‌سازی نمرات معادل به GPA، نمرات از صفر تا چهار تعیین می‌شود. در واقع این نوع نمره‌دهی در تمام کشورها با سیستم‌های مختلف نمره‌دهی یکسان است.
کارشناس هرمس

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles