قوانین کار در عمان

قوانین کار در عمان

آشنایی با قوانین کار در عمان برای تمامی افرادی که قصد کار در این کشور را دارند، ضروری خواهد بود. درصورتی‌که با این قوانین آشنایی نداشته باشید، ممکن است قبل و یا بعد از استخدام، با مشکلات مختلفی روبرو شوید. شناخت قوانینی که کشور عمان تحت عنوان قوانین کار منتشر کرده است نه‌تنها برای کارگرانی که قصد کار در این کشور را دارند، بلکه برای کارفرمایانی که در این کشور کار می‌کنند نیز الزامی است.

اما واقعاً منظور از قوانین کار در کشور عمان چیست؟ این قوانین شامل چه مفادی هستند؟ ما در این مطلب قصد داریم تا به‌صورت کامل در خصوص قوانین کار در کشور عمان صحبت کرده و هر آن چیزی که در این زمینه به آن نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با کشور عمان

کشور عمان یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس بوده و در همسایگی ایران قرار دارد. جالب است بدانید که بخش زیادی از این کشور را رشته‌های کوه‌های بلندی به خود اختصاص داده‌اند. کشور عمان با کشورهای امارات از غرب و یمن از جنوب همسایه است. کشور عمان به شکل پادشاهی اداره شده و توانسته تا در سال‌های گذشته، رشد اقتصادی و اجتماعی بسیار مناسبی را طی کند. پایتخت این کشور شهر مسقط بوده و از دیگر شهرهای مهم آن می‌توان به صلاله، بوشر، بهلا، خصب و مرباط اشاره کرد.

این کشور کوچک تنها 309.501 کیلومترمربع وسعت داشته و در این مساحت، جمعیتی تقریباً 6 میلیون‌نفری را جای‌داده است. زبان رسمی مردم عمان عربی بوده؛ اما به دلیل حضور شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی، افراد زیادی در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. واحد پولی این کشور نیز ریال عمان است که در حال حاضر یکی از ارزشمندترین واحدهای پولی جهان به شمار می‌رود.

اقتصاد عمان وابستگی زیادی به نفت و گاز دارد. دولتمردان عمانی در سال‌های گذشته موفق شده‌اند تا نرخ تورم در این کشور را به نزدیک صفر برسانند. بالابودن ارزش ریال عمان، اقتصادی روبه‌رشد و شرایط اجتماعی و سیاسی مناسب از مهم‌ترین دلایلی هستند که مهاجرت کاری به عمان را تا به این اندازه محبوب کرده‌اند. با شناخت قوانین کار در عمان، می‌توانید یک موقعیت شغلی در این کشور به دست آورده و شروع به درآمدزایی کنید.

آشنایی با کشور عمان

منظور از قوانین کار در عمان چیست؟

به‌مانند هر کشور دیگری، قوانینی در عمان وضع شده است که هم کارفرمایان و هم کارمندان باید از آن‌ها پیروی کنند. با انجام این کار، اعضای مختلف نیروی کار این کشور می‌توانند به‌صورت هماهنگ و بدون وجود مشکل با یکدیگر همکاری کنند. به‌عنوان فردی خارجی که قصد کار در کشور عمان را دارید، شناخت این قوانین ضروری خواهد بود. بدین صورت می‌توانید مطمئن باشید که تمامی حقوق شما رعایت شده و تا زمانی که در خاک عمان هستید مرتکب هیچ تخلفی نخواهید شد.

به یاد داشته باشید که حضور به‌عنوان یک فرد خارجی در یک کشور، مسئولیت‌هایی را به همراه دارد. شما باید پاسخگوی اعمال خود بوده و بی‌اطلاعی از قوانین، هیچ‌کس را توجیه و تبرئه نمی‌کند. قوانین کار در عمان توسط فرمان سلطنتی 35/2003 وضع شده‌اند. این قوانین، حاکم بر تمامی مسائل مرتبط به استخدام، پرداخت حقوق و اخراج است. قوانینی که در عنوان تحت عنوان قوانین کار معرفی می‌شوند، قابل اعمال برای تمامی کارمندان خارجی مانند ایرانی‌ها خواهد بود.

قوانین مرتبط با استخدام کارمندان در عمان

برخی از قوانین کار در عمان، به‌صورت مستقیم به کارفرمایان مرتبط می‌شود. هرچند دانستند این قوانین برای کارمندان و اتباع خارجی که قصد کار در این کشور را دارند نیز مزایایی خواهد داشت. یک کارفرما در خاک عمان برای اینکه بتوانید یک کارمند غیر عمانی را استخدام کند، باید از درصد تعیین شده کارگران عمانی در نیروی کار خود تبعیت کند. این درصد در هر بخش از صنعت متفاوت بوده و توسط وزارت نیروی انسانی عمان به کارفرمایان اعلام می‌شود.

از سوی دیگر، یک کارفرما باید اثبات کند که برای موقعیت شغلی موردنظر خود یک کارگر عمانی ماهر را پیدا نکرده است. بدین صورت می‌تواند استخدام یک فرد خارجی را توجیه کند. بعدازاین مرحله، نیاز است تا وزارت بازرگانی و صنعت، مجوزهای لازم برای استخدام کارگران غیر عمانی را در اختیار کارفرما قرار دهد. از سوی دیگر کارگر عمانی نیز باید شرایطی را رعایت کند. از مهم‌ترین آن‌ها این است که باید به دولت این کشور اثبات کند که به‌صورت قانونی در خاک این کشور حضور دارد.

قوانین کار در عمان عنوان داشته‌اند که کارمندان خارجی باید صلاحیت‌های حرفه‌ای، مهارت‌های فنی و یا سایر صلاحیت‌های لازم را برای اخذ موقعیت شغلی موردنظر، اثبات کنند. از سوی دیگر لازم است تا فرد تمامی گواهی‌های پزشکی عنوان شده را دریافت کرده و هیچ‌گونه بیماری خاصی نداشته باشد. درصورتی‌که داوطلب تمامی این موارد را رعایت کند، می‌تواند برای دریافت ویزای کار عمان و بیمه درمانی اقدامات لازم را صورت دهد.

قوانین مرتبط با استخدام کارمندان در عمان

ساعت کاری در کشور عمان

قوانین کار در عمان همچنین ساعات کاری در این کشور را نیز مشخص کرده‌اند. هفته کاری در عمان معمولاً از یکشنبه ساعت 8:30 دقیقه یا 9 صبح آغاز شده و تا 5:30 دقیقه یا 6 بعدازظهر روز پنج‌شنبه طول خواهد کشید. البته در این میان یک تایم 30 دقیقه‌ای برای استراحت نیز باید لحاظ شود. ساعات کاری هر شرکت و یا سازمان بسته به خط‌مشی آن می‌تواند بین 40 تا 48 ساعت در هفته متغیر باشد. درصورتی‌که کارمندی بیش از 9 ساعت در یک روز مشغول به کار باشد، مستحق دریافت اضافه‌کاری خواهد بود.

اما روز کاری او با احتساب ساعات کار اولیه به‌اضافه ساعت کار اضافی، نباید از 12 ساعت در 24 ساعت بیشتر شود. از آن جایی که کشور عمان یک کشور مسلمان به شمار می‌رود، روز جمعه در آن تعطیل خواهد بود. بسته به صنعت و یا شرکت، روز شنبه را نیز می‌توان یک روز کاری در نظر گرفت. اما همچنان بسیاری از مشاغل، این روز را نیز به‌عنوان یک روز تعطیلی اضافی برای کارمندان به‌حساب می‌آورند.

در ماه رمضان نیز در این کشور ساعات کاری با دو ساعت کاهش به یک روز کاری 6 ساعته تقلیل پیدا می‌کند. طبق قوانین کار در عمان این کاهش ساعت برای تمامی نیروهای کار، چه افرادی که مسلمان هستند و چه افرادی که غیرمسلمان هستند، اعمال خواهد شد.

وجود دوره آزمایشی پیش از کار

طبق قوانین کار در عمان، کارمندان باید در ابتدای استخدام خود، در یک دوره آزمایشی اجباری پیش از کار شرکت کنند. دوره آزمایشی پیش از کار جهت ارزیابی هرچه بهتر عملکرد کارکنان در ابتدا راه استخدام آن‌ها خواهد بود. کارفرمایان بعد از به اتمام رسیدن این دوره آزمایشی است که می‌توانند تصمیم بگیرند آیا همکاری خود را با فرد ادامه دهند یا خیر. البته مدت‌زمان این دوره آزمایشی بسته به این که کارمند حقوق خود را به‌صورت ماهیانه دریافت می‌کند که به‌صورت دوره‌ای، متفاوت خواهد بود.

طول مدت‌زمان دوره آزمایشی طبق قوانین کار عمان برای افرادی که حقوق خود را به‌صورت ماهیانه دریافت می‌کنند، حداکثر 3 ماه یا 90 روز است؛ اما اگر فرد حقوق خود را به نحو دیگری کسب می‌کند، این دوره به تنها یک ماه یا 30 روز کاهش پیدا می‌کند. البته باید اشاره کرد که دوره آزمایشی تنها یک‌بار خواهد بود؛ ازاین‌رو نیروهایی که این‌چنین دوره‌هایی را پیش از استخدام در یک شرکت عمانی گذرانده باشند، دیگر نیازی به حضور در آن نخواهند داشت.

وجود دوره آزمایشی پیش از کار

پایان داده به همکاری در عمان

درصورتی‌که طرفین و یا یک طرف قصد خاتمه‌دادن به همکاری خود باشد، نیاز است تا اطلاعاتی در خصوص قوانین کار در عمان در حوزه پایان همکاری را به دست بیاورد. در قانون کار عمان بین قراردادهای نامحدود و قراردادهای محدود برای خاتمه‌دادن به همکاری تفاوت وجود دارد. قراردادهای محدود برای یک دوره زمانی معین تنظیم شده و پایان آن‌ها از پیش مشخص است. درحالی‌که قراردادهای نامحدود به‌صورت مستمر در حال انجام بوده و تاریخ پایان مشخصی ندارند.

در پایان یک دوره، کارفرما و کارمند می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا قرارداد قبلی خود را با همان شرایط ادامه دهند یا اینکه آن را به اتمام برسانند. همچنین قوانین کار در عمان این اجاره را به طرفین داده است تا بعد از اتمام یک قرارداد، نوع آن را از محدود به نامحدود و یا بالعکس تبدیل کنند.

فسخ قراردادهای محدود کارمندان از نظر فنی در عمان مجاز نبوده و برای آن مجازاتی هم وجود دارد. تنها درصورتی‌که تخلف و یا رفتار خارج از عرف (طبق مواد 40 و 41 قانون کار عمان) صورت بگیرد، بدون نیاز به اخطار، می‌توان قراردادهای محدود را فسخ کرد. اما برای خاتمه‌دادن به قراردادهای نامحدود، شرایطی وجود دارد.

درصورتی‌که یکی از طرفین، کارفرما و یا کارمند قصد اتمام قرارداد نامحدود خود را داشته باشد، باید اطلاع کتبی خود را حداقل 30 روز تقویمی قبل از پایان قرارداد به طرفین خود ارائه دهد. درصورتی‌که قرارداد بدون این مدت اخطار فسخ شود، طرفی که آن را فسخ کرده است باید غرامت پرداخت کند. این غرامت شامل پرداخت دستمزد ناخالص مدت‌زمان باقیمانده از قرارداد خواهد بود.

مرخصی‌های موجود در قوانین کار عمان

طبق قانون کار در کشور عمان تمامی کارمندان این کشور، اعم از افراد عمانی و غیر عمانی می‌توانند از مرخصی‌های مختلف استفاده کنند. تنها شرطی که برای بهره‌مندی از قوانین مرخصی در این کشور وجود دارد این است که فرد باید حداقل 6 ماه در موقعیت کاری موردنظر مشغول به کار باشد. بعد از به اتمام رسیدن این دوره، می‌تواند از مرخصی‌های زیر استفاده کند:

مرخصی‌های سالیانه

طبق قوانین کار در عمان یک کارمند در این کشور می‌تواند از حداقل 30 روز تقویمی مرخصی سالیانه با حقوق کامل بهره‌مند شود. همچنین این قوانین تأکید کرده‌اند که یک کارمند در هر سال باید حداقل 2 هفته مرخصی سالیانه داشته باشد. درصورتی‌که طرفین به توافق برسند، امکان اضافه حقوق برای مرخصی‌های استفاده نشده وجود دارد. درصورتی‌که کارمند قبل از استفاده از مرخصی‌های خود به کار پایان دهد، دستمزد پایه مرخصی خود را به‌عنوان پرداخت مرخصی، دریافت خواهد کرد.

مرخصی اضطراری

یک کارمند حق این را دارد تا 6 روز در سال را مرخصی اضطراری بگیرد.

مرخصی استعلاجی

کارمندان در یک سال حق استفاده از مرخصی استعلاجی را طبق شرایط زیر دارند:

  • تا 10 روز کاری، با دریافت حقوق کامل
  • بین 11 تا 20 روز کاری با 75 درصد حقوق کامل
  • بین 21 تا 30 روز با 50 درصد حقوق کامل
  • بین 31 تا 50 روز با 25 درصد حقوق کامل

طبق قوانین کار عمان برای اینکه کارمندان بتوانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند، باید گواهی رسمی خود را ارائه کنند.

مرخصی ازدواج

یک کارمند درصورتی‌که در طول دوره کاری خود ازدواج کند، می‌تواند از سه روز مرخصی با حقوق بهره‌مند شود. این مرخصی در طول مدت خدمت، تنها یک‌بار قابل‌استفاده خواهد بود.

مرخصی عزاداری

کارمندان در قبال فوت پسر، دختر، مادر، پدر، همسر، پدربزرگ، مادربزرگ، برادر و یا خواهر خود مستحق دریافت سه روز مرخصی با حقوق کامل هستند.

مرخصی تحصیلی

کارمندی که در یکی از مؤسسه‌های آموزشی ثبت‌نام کرده است، برای روزهای امتحانی در نوبت اول، حقوق کامل دریافت می‌کند؛ اما در صورت تکرار آزمون، می‌تواند از 15 روز مرخصی بدون حقوق بهره‌مند شود.

پرداخت حقوق طبق قانون کار در عمان

پرداخت حقوق و دستمزد در کشور عمان به فاکتورهای مختلفی بستگی خواهد داشت. این فاکتورها عبارت خواهند بود از کمک‌هزینه مسکن، کمک‌هزینه رفت‌وآمد، کمک‌هزینه غذا و … . این فاکتورها در کنار پایه حقوق، می‌تواند میزان دستمزد ناخالص یک کارمندان را تشکیل دهند. بر اساس قوانین کار در عمان، کارفرمایان باید حداقل یک‌بار در ماه حقوق کارمندان خود را در همان روز و همان ماه پرداخت کنند. البته امکان پرداخت حقوق به‌صورت هفتگی، دو ماه یک‌بار و یا پس از اتمام پروژه نیز وجود دارد.

درصورتی‌که حقوق به‌صورت قسط‌بندی شده پرداخت شود و کار بیشتر از دو هفته باشد، لازم است تا هر هفته بسته به میزان کاری که انجام شده است، پیش‌پرداخت به فرد داده شده و پس از اتمام کار نیز تسویه کامل صورت بگیرد. البته بسته به توافق طرفین، پرداخت حقوق می‌تواند به‌صورت هفته‌ای، دو هفته یک‌بار و یک‌بار در ماه انجام شود.

کدام کشور عربی برای مهاجرت کاری بهتر است؟

کدام کشور عربی برای مهاجرت کاری بهتر است؟

زندگی و کار در خارج از کشور برای همه مناسب نیست، اما اگر اخلاق کاری عالی، مهارت‌ های استثنایی، نگرش خوب و توانایی کنار آمدن با قوانین یک کشور کاملاً متفاوت را داشته باشید، هیچ مشکلی نخواهید داشت و از کار کردن در کشور جدید لذت خواهید برد.

سخن آخر

کشور عمان مقصد بسیار مناسبی برای کار و مهاجرت کاری در نظر گرفته می‌شود. این کشور دارای یکی از ارزشمندترین واحدهای پولی جهان بوده و همین امر علاقه کارمندان بسیاری را جلب کرده است. درصورتی‌که قصد کار در کشور عمان را داشته باشید، باید با قوانین کار در این کشور آشنا شوید.

قوانین کار در عمان از بخش‌های مختلفی مانند استخدام، دوره آزمایشی، پرداخت حقوق، مرخصی و … تشکیل شده است. علاوه بر کارمندان، کارفرمایان نیز باید با این قوانین و مقررات آشنا شوند. درصورتی‌که  طرفین از قوانین کار در کشور عمان اطلاعی نداشته باشند، قرارداد کاری آن‌ها با مشکل روبرو خواهد شد. دولت عمان برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل و یا اختلافی، قوانین بسیار دقیقی را برای کار در این کشور وضع کرده است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
اقتصاد عمان از چه چیزی نشات میگیرد؟
اقتصاد کشور عمان وابستگی زیادی به نفت و گاز دارد و البته بالابودن ارزش ریال عمان هم کمک زیادی به اقتصاد این کشور کرده است.
ساعت کاری در کشور عمان چگونه است؟
هفته کاری معمولاً از یکشنبه ساعت ۸:۳۰ دقیقه یا ۹ صبح آغاز میشود و تا ۵:۳۰ دقیقه یا ۶ بعدازظهر روز پنج‌شنبه طول میکشد.
طول مدت‌زمان دوره آزمایشی قبل از استخدام عمان چقدر میباشد؟
حداکثر ۳ ماه یا ۹۰ روز برای افرادی که حقوق خود را بصورت ماهانه دریافت میکنند میباشد اما اگر فرد حقوق خود را به نحو دیگری کسب می‌کند، این دوره به تنها یک ماه یا ۳۰ روز کاهش پیدا می‌کند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای