جاب آفر ترکیه

جاب آفر ترکیه

جاب آفر ترکیه مطلبی است که در این مقاله قصد داریم درباره آن صحبت کنیم. ترکیه کشوری است که امروزه بین خارجی‌ها، مخصوصا ایرانیان، برای کار و زندگی به یک مکان مهم تبدیل شده است. هر ساله عده زیادی چه برای تحصیل و چه برای کار به این کشور سفر می‌کنند. ایرانیان به دلیل موقعیت جغرافیایی، سازگاری بیشتر با فرهنگ و اخلاق مردمان ترکیه و همچنین مسائل اقتصادی این کشور را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. اولین کاری که خارجی‌هایی که قصد مهاجرت و کار کردن در ترکیه را دارند باید انجام دهند این است که ویزا دریافت کنند.

در کل دو نوع ویزا برای مهاجران وجود دارد: ویزای جاب آفر و ویزای جاب سیکر. در این مقاله قصد داریم به طور کامل بهترین نوع ویزا، یعنی ویزای جاب آفر ترکیه، را بررسی کنیم. این ویزا برای مهاجران خارجی یک شانس بسیار بزرگ به منظور گرفتن اقامت دائمی به حساب می‌آید و پروسه دریافت اقامت را کوتاه‌تر و آسان‌تر می‌کند. برای دریافت ویزای جاب آفر باید مدارک خاصی را ارائه داد و مراحل خاصی را نیز طی کرد که در ادامه به طور مفصل درباره آن توضیح خواهیم داد.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع ویزا در ترکیه

هر مهاجری برای سفر به ویزا نیاز دارد و این ویزاها می‌توانند به هر منظوری درخواست شوند. انواع ویزاهای ترکیه که از طرف این کشور به مهاجران ارائه می‌شوند، عبارتند از: ویزای توریستی/تجاری، ویزای رسمی، ویزای تحصیلی، ویزای جاب آفر و ویزای جاب سیکر. به طور کلی گرفتن ویزای ترکیه بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز طول می‌کشد و هر فردی که قصد داشته باشد بیشتر از ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشد، باید برای دریافت ویزا و مجوز اقامت اقدام کند.

طبق آمارها بیشترین ویزایی که اخیرا به مهاجران داده شده، ویزای جاب آفر است. این نشان می‌دهد هر ساله عده زیادی کارگر و کارمند خارجی وارد ترکیه می‌شوند. همه مهاجران از هر کشوری که باشند، به غیر از اتباع جمهوری ترک قبرس شمالی، برای کار در ترکیه به ویزای کار و مجوز کار نیاز دارند. همه کسانی که به ویزای کار نیاز دارند باید درخواست و مدارک خود را به کنسولگری یا سفارت ترکیه ارسال کنند.

 انواع ویزا در ترکیه

عمدتا ویزاهای کار، در ابتدا به مدت یک سال معتبر هستند؛ اما می‌توان آن‌ها را برای دو سال و سپس سه سال نیز تمدید کرد. نکته دیگر درباره ویزاهای کار این است که کارمندان و کارگرانی که به مدت هشت سال متوالی در ترکیه زندگی و کار می‌کنند، می‌توانند برای دریافت ویزای کار نامحدود، یعنی ویزایی که به تمدید کردن نیاز ندارد، نیز درخواست دهند. در ادامه به مشاغلی می‌پردازیم که با کمک جاب آفر ترکیه می‌توانید در آن‌ها به استخدام در بیایید.

مشاغل قانونی با دریافت ویزای جاب آفر

مهاجران با دریافت ویزای جاب آفر ترکیه می‌توانند در بخش‌های مختلف تجاری کار کنند. شرکت‌های بین المللی فرصت‌های شغلی بسیاری برای اتباع خارجی ایجاد می‌کنند که کارمندان با هم و با مشتریان به بیش از یک زبان در زمینه‌های مختلفی مانند مدیریت، بازاریابی، فروش، اطلاعات فنی و ترجمه صحبت می‌کنند.

عمدتا مهاجران ترکیه در شغل‌هایی مانند آموزش زبان خارجی، نگهداری از کودکان، ویراستار و مترجم، کارشناس فروش صادرات و واردات مشغول به کار می‌شوند. از سوی دیگر هتل‌ها و شرکت‌های مسافرتی مناطق دریای اژه و مدیترانه ترکیه نیز فرصت‌های شغلی خوبی برای مهاجران دارند. همچنین پس از یک دوره آموزشی کوتاه، این امکان برای خارجی‌ها وجود دارد که با استفاده از زبان مادری خود راهنمای تور شوند.

مشاغل ممنوعه برای خارجی‌ها در ترکیه

در ادامه مقاله جاب آفر ترکیه به مشاغل ممنوعه خواهیم پرداخت. اتباع خارجی و مهاجران در ترکیه از انجام برخی از مشاغل منع شده‌اند؛ درحالی که می‌توانند در بسیاری از مشاغل استخدام شوند؛ اما شغل‌هایی هم وجود دارند که تنها مختص شهروندان ترکیه است. طبق قانون بین المللی کار، درخواست‌های خارجی برای مشاغل خاصی در دولت ترکیه قبل از هرگونه بررسی رد می‌شوند.

مشاغل ممنوعه برای خارجی‌ها در ترکیه

مشاغلی مانند دندانپزشکی، پرستاری، مامایی، داروسازی، دامپزشکی، ریاست عمومی موسسات صحی خصوصی، وکالت، دفتر اسناد رسمی، پرسنل امنیتی، صادرات ماهی، صدف، اسفنج، مروارید، مرجان، غواصی در آب‌های سرزمینی، خلبانی، ناخدا و مهندس کشتی یا ملوان، کارمندان شرکت‌های دریایی مانند کارگزاری گمرک و راهنمای توریستی در ترکیه برای اتباع و مهاجران خارجی ممنوع هستند.

گرفتن ویزای جاب آفر در ترکیه

دریافت جاب آفر ترکیه اصلا کار راحتی نیست؛ زیرا نرخ بیکاری در این کشور پایین، یعنی حدود ۱۵ درصد، است. علاوه بر این ترجیح دولت ترکیه این است که از نیروی انسانی بومی استفاده کند. با این حال اگر شما نیروی ماهری با رزومه عالی باشید و در زمینه‌هایی مانند تدریس زبان‌های خارجی و پرستار بچه تبحر داشته و همچنین به زبان‌های دیگر تسلط داشته باشید، می‌توانید به راحتی این ویزا را دریافت کنید.

قبل از اینکه با دریافت این ویزا وارد ترکیه شده و مشغول به کار شوید، باید ویزای کار بگیرید. حال ویزای کار به خودی خود دارای اعتبار محدودی است که با توجه به قرارداد کاری تعیین می‌شود؛ به عنوان مثال اگر قرارداد کاری ۳ ماهه باشد ویزای کار نیز به مدت ۳ ماه اعتبار خواهد داشت. البته لازم به ذکر است که کمترین مدت زمان اعتبار ویزای کار معمولا ۱ سال است.

گرفتن ویزای جاب آفر در ترکیه

نکته مهم دیگر درباره ویزای کار این است که طبق قوانین ترکیه هر ویزای کار مختص یک شغل است. به عنوان مثال اگر شما برای شغل استادی دانشگاه یکی از دانشگاه‌های ترکیه جاب آفر دریافت کنید و سپس استخدام شوید، درصورتی که تمایل داشته باشید به عنوان استاد در دانشگاه دیگری مشغول به کار شوید، باید دوباره مجوز کار و یا جاب آفر دریافت کنید.

از چه راه‌هایی جاب آفر دریافت کنیم؟

آسان‌ترین راهی که می‌توان از طریق آن پیشنهاد جاب آفر ترکیه را دریافت کرد، این است که برای یافتن آن با آژانس‌های کاریابی بین المللی تماس بگیرید. معمولا هزینه ارائه خدمات از سوی چنین آژانس‌هایی ۲۵۰ دلار است. البته توجه داشته باشید که قبل از تماس با چنین مکان‌هایی و پرداخت هزینه، به طور کامل درباره آن‌ها تحقیق و اطلاعات آن‌ها را بررسی کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آن‌ها می‌توانید نظرات کاربران را بخوانید.

بعد از پیدا کردن یک آژانس خوب و قابل اعتماد می‌توانید به راحتی از آن‌ها بخواهید در زمینه کاریابی و جاب آفر به شما کمک کنند. متخصصان و کارشناسان آنان نیز به طور کامل شرایط را برای شما توضیح داده و به شما کمک می‌کنند از سوی یکی از شرکت‌ها جاب آفر دریافت کنید. راه دیگری که می‌توانید از طریق آن یک پیشنهاد کاری خوب از طرف شرکت‌های ترکیه دریافت کنید این است که از دوستان و آشنایانی که در این کشور اقامت دارند کمک بگیرید.

برای این کار از آنان بخواهید که به صورت حضوری با شرکت‌ها تماس گرفته و به شما برای به دست آوردن یک شغل مناسب یاری رسانند. علاوه بر این‌ها سایت‌های رسمی ترکی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود از این سایت‌ها نیازی به دانستن زبان ترکی نیست؛ زیرا شما می‌توانید از مترجم آنلاین استفاده کنید.

چگونه با جاب آفر ترکیه ویزای کار بگیریم؟

هنگامی که از سوی یک کارفرمای ترک جاب آفر دریافت می‌کنید، برای گرفتن ویزای کار ابتدا باید درخواست خود را در یک سیستم پیش درخواست PAS ثبت کنید.  این نوع ثبت‌ نام‌ها کاملا به صورت اینترنتی هستند و نیاز است که تمامی اطلاعات و جزئیات را در سایت وارد نمایید. اطلاعاتی که باید در این سایت‌ها وارد کنید از این قرار هستند:

تکمیل فرم ویزای کار

پاسپورت معتبر حداقل به میزان اعتبار ۶ ماه

دو قطعه عکس

عدم سابقه کیفری

یک قرارداد رسمی یا جاب آفر ترکیه که اطلاعات کاملی در آن نوشته شده باشد؛ از جمله حقوق ماهانه، وظایف شغلی و در نهایت دوره قرارداد

مدرک تحصیلی معتبر

بیمه پزشکی

سند رهن و یا اجاره یا ملک شخصی در خانه

برگه اطلاعات رزرو بلیط پرواز

در صورت تایید مدارکی که ذکر شدند، به شما یک نوبت مصاحبه حضوری داده می‌شود. در این مصاحبه معمولا سوالاتی درباره پیشنهاد و موقعیت شغلی کنونی و همچنین سابقه شغلی که دارید پرسیده می‌شود. لازم به ذکر است که در روز مصاحبه لازم است مدارکی را همراه خود به سفارت ببرید. این اطلاعات باید دقیقا با اطلاعاتی که در PAS ثبت کردید، مطابقت داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای مصاحبه

ابتدا باید فرم درخواست را پرینت بگیرید و امضا کنید. توجه داشته باشید که در فرم درخواست هیچ فیلدی را خالی نگذارید و همچنین هیچگونه اشتباه گرامری یا املایی نیز نباید داشته باشید. به دلیل این‌که کارهای اداری ممکن است کمی طول بکشد، بهتر است مدت زمان اقامت خود را در ترکیه ۹۰ روز در نظر بگیرید و در فرم درخواست نیز ذکر کنید. حتی اگر جاب آفر ترکیه کمتر از ۹۰ روز باشد می‌توانید این کار را انجام دهید. در روز مصاحبه این مدارک را همراه خود داشته باشید:

 

شکل کاملا رسمی جاب آفر کشور ترکیه با ذکر جزئیات کامل کارفرما و امضای او

قرارداد کاری (البته این برای زمانی که شما به مرحله عقد قرارداد کاری رسیده باشید): این قرارداد باید به امضای شما و کارفرما رسیده باشد.

پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل بیش از ۶۰ روز و کپی برابر اصل آن

۱ قطعه عکس

چگونه با جاب آفر ترکیه ویزای کار بگیریم؟

نباید نقصی در مدارک وجود داشته باشد

 

در هنگام دریافت جاب آفر ترکیه نباید نقصی در مدارک شما به چشم بخورد. حتی اگر یکی از این مدارک را نداشته باشید یا یکی از مواردی را که گفته شد انجام ندهید، درخواست شما برگشت خواهد داده شد. در صورتی که روز مصاحبه قبول شوید، در طی ۱۰ روز آینده یک ویزا رفرنس ارسال می‌شود. به محض دریافت این ویزا آن را برای کارفرمای خود ارسال کنید.

 

کارفرما بعد از دریافت فرم ویزا از سوی شما، باید فرم استخدام شرکت خود را در طی ۱۰ روز کاری آینده به اداره کار و تامین اجتماعی ترکیه یا MLSS ایمیل کند. البته اگر این زمان بیش از حد مجاز طول بکشد، باید تمامی این روال کاری را از نو طی کنید.

 

اداره کار و مهاجرت بعد از دریافت فرم استخدام از سمت کارفرمای شما، باید درخواست را به طور کامل بررسی و جواب را به شما یا کارفرما ایمیل کند. این پروسه ممکن است بین ۴ تا ۶ هفته به طول بیانجامد. اگر اداره کار و مهاجرت با درخواست ویزای کاری شما موافقت کرده باشد، شما به راحتی می‌توانید ویزای خود را از کنسولگری ترکیه دریافت کنید.

 

هزینه ویزای کار ترکیه معمولا ۹۳۲.۹۰ لیر است و برای مجوز اقامت نیز باید ۱۱۰ لیر پرداخت کنید. نکته مهم دیگر این است که بعد از دریافت ویزای کاری، اگر هنوز در ترکیه اقامت ندارید، حداکثر تا ۱۸۰ روز فرصت دارید به این کشور سفر کنید و بعد از ورود نیز نهایتا تا ۱ ماه باید مجوز اقامت خود را بگیرید.

شرایط ضروری برای کاریابی و یافتن جاب آفر ترکیه

کارفرمایان کشور ترکیه برای استخدام کارگر یا کارمند به طور کلی به دو نکته مهم توجه می‌کنند. نکته اول مسلط بودن به زبان ترکی و یا انگلیسی است و نکته بعد نیز داشتن یک مدرک تحصیلی معتبر است. بعضی از کارفرمایان نیز به داشتن یک سابقه کار عالی و پربار نیز اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.

البته توجه کنید اگر دانش انگلیسی بالایی نداشته باشید هم امکان استخدام در هتل و شرکت‌ها با مشتریان خارجی برای شما وجود دارد. اگر به زبان‌های دیگری همچون آلمانی یا عربی تسلط کافی داشته باشید نیز شانس استخدام برای شما افزایش پیدا می‌کند.

اقامت 5 ساله ترکیه

اقامت ۵ ساله ترکیه

کشور ترکیه، به دلیل نزدیکی به ایران و اشتراکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی و فضای بازتر اقتصادی، برای بسیاری از ایرانی‌ها یک مقصد مهاجرتی ایده‌آل می‌باشد. در طول چند دهه اخیر، گزینه‌های مهاجرتی متنوعی توسط دولت ترکیه ارائه شده است. این گزینه‌ها مهاجرت به ترکیه را جذاب‌تر می‌کنند. اقامت ترکیه به دو صورت اعطا می‌شود: موقت و دائم. اقامت ۵ ساله ترکیه، یکی از گزینه‌های اقامتی موقت است.

سخن پایانی

دریافت ویزای جاب آفر ترکیه یکی از بهترین فرصت‌هایی است که می‌تواند برای استخدام یک مهاجر پیش بیاید. اگر شما هم قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را دارید، می‌توانید ترکیه را در اولویت‌های خود قرار دهید و برای دریافت این ویزا از کشور ترکیه اقدام کنید. در این مقاله به طور کامل درباره جاب آفر کشور ترکیه صحبت شد. امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله ذکر شدند، برای شما مفید واقع شوند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای مهاجرت به کشور ترکیه حتما نیازی به ویزا هست؟
بله، برای مهاجرت شما میتوانید از یکی از انواع ویزاهای ترکیه مانند تجاری، رسمی، تحصیلی، جاب آفر و جاب سیکر استفاده کنید.
چرا نمیتوان در کشور ترکیه در بعضی مشاغل کار کرد؟
شما میتوانید در بسیاری از مشاغل کشور ترکیه مشغول به کار شوید اما بعضی مشاغل هستند که مختص شهروندان ترکیه میباشند و قانون بین المللی کار قبل از بررسی بعضی مشاغل را رد میکند.
آسان ترین راهی که میتوان از طریق جاب آفر به کشور ترکیه مهاجرت کرد چه راهی است؟
در واقع آسان ترین و راحت ترین راه مهاجرت از طریق جاب آفر به کشور ترکیه یافتن آژانس های کاریابی بین المللی است. اما شما باید برای این امر میبایست بطور کامل درباره آنها تحقیق کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید تا بتوانید به کمک آنها براحتی از طریق پیشنهاد شغلی جاب آفر به کشور ترکیه مهاجرت کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای