کار در آذربایجان

کار در آذربایجان

کار در آذربایجان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که هر فردی می‌تواند در طول زندگی خود بگیرد. مهاجرت برای کار در آذربایجان نیز از همین دسته از تصمیمات محسوب می‎شود. اگرچه روش‌های مختلفی برای مهاجرت به آذربایجان وجود دارند، اما بسیاری از مهاجران روش مهاجرت کاری را انتخاب می‌کنند. دلیل این امر شرایط مناسب دریافت ویزای کاری این کشور است.

کشور آذربایجان که تا چند صده پیش یکی از استان‌های کشورمان به شمار می‌آمد، امروزه از لحاظ سیاسی و اقتصادی به یکی از بزرگ‌ترین کشورهای منطقه تبدیل شده است. دولت این کشور قصد دارد آذربایجان را به عنوان یکی از مقاصد بزرگ گردشگری در جهان معرفی کند.

شما نیز می‌‌توانید با دریافت ویزای کاری کشور آذربایجان به این کشور مهاجرت کنید و از خدمات بسیار مناسب موجود در این کشور نهایت استفاده را ببرید. اگر در این زمینه کنجکاو هستید یا تصمیم قطعی خود را برای مهاجرت گرفته‌اید، ادامه متن را از دست ندهید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

چرا باید از بین کشورهای مختلف، آذربایجان را به عنوان مقصد کاری خود انتخاب کنیم؟

از جمله موضوعات بسیار مهم در زمینه کار در آذربایجان، دلیل انتخاب این کشور در مقابل سایر کشورهایی است که به ظاهر شرایط مشابهی را برای کارگران خارجی ایجاد کرده‌اند. پیش از هر چیز باید بگوییم که این کشور با کشورمان هم مرز است. این به آن معنا است که شما حتی پس از مهاجرت نیز فاصله چندانی با خانواده خود ندارید و به راحتی می‌توانید دوباره به ایران بازگردید.

مورد دیگری که کشور آذربایجان را به یک گزینه عالی برای مهاجران کاری تبدیل می‌‌کند، بحث شرایط مناسب کاری در این کشور است. پس از این که آذربایجان از اتحادیه جماهیر شوروی خارج شد، تصمیم گرفت خود را به کشوری تبدیل کند که حقوق انسانی کارمندان و کارگران در آن کاملاً رعایت شوند. خوشبختانه این تصمیم تاکنون نتیجه مثبتی داشته است.

از موارد دیگری که باعث محبوبیت بسیار بالای بحث کار در آذربایجان شده، آب و هوای عالی این کشور است. بخش عظیمی از آذربایجان را مزارع و جنگل‌های سرسبز پوشانده‌اند. در واقع، تفاوتی ندارد که در چه بخشی از این کشور مشغول به کار می‌شوید؛ زیرا در هر صورت، در یک محیط عالی از نظر آب و هوایی زندگی خواهید کرد.

چرا باید از بین کشورهای مختلف، آذربایجان را به عنوان مقصد کاری خود انتخاب کنیم؟

دریافت ویزای کاری لازمه آغاز فعالیت در کشور آذربایجان

همانند کشورهای خارجی مانند آلمان، ارمنستان، ترکمنستان و حتی ترکیه، برای کار در آذربایجان نیز نیازمند دریافت ویزای کاری هستید. این ویزا تنها در اختیار افرادی قرار می‌گیرد که قصد دارند در کشور آذربایجان به فعالیت‌های مختلف شغلی مشغول شوند. توجه داشته باشید که انجام امور شغلی بدون دریافت ویزای کاری کاملاً غیر قانونی است.

متأسفانه بسیاری از هم‌وطنان عزیز به دلیل عدم آشنایی با قوانین کار در کشور آذربایجان، به وسیله ابزارهای مختلفی همچون ویزای گردشگری به این کشور سفر می‌کنند و سپس در بازار سیاه یا بازار غیر قانونی فعالیت‌های شغلی این کشور مشغول به کار می‌شود. این امر یک موضوع مجرمانه است و در صورتی که شناسایی شوید، برای همیشه از کشور آذربایجان دیپورت می‌شوید.

نکته مهم اینجا است که شما می‌توانید با دریافت ویزای کاری این کشور، بدون مشکل خاصی مشغول به کار شوید. در واقع، دریافت ویزای کار در آذربایجان و انجام امور حقوقی مربوط به آن، به زمان بسیار کم‌تری در مقایسه با سایر روش‌های مهاجرتی نیاز دارد.

به همین دلیل، در بعضی از شرایط، به افرادی که قصد دارند از راه‌های دیگری همچون ازدواج و سرمایه‌گذاری به آذربایجان مهاجرت کنند، پیشنهاد می‌شود که ابتدا درصدد دریافت ویزای کاری این کشور باشند. دلیل این امر را می‌توان هزینه بسیار پایین ویزای کاری آذربایجان دانست. علاوه بر این، این ویزا محدودیت خاصی برای دریافت‌کنندگان ایجاد نمی‌‌کند و تنها کافی است که به یک جاب آفر برای کار در آذربایجان دست پیدا کنید.

جاب آفر برای کار در کشور آذربایجان چه اهمیتی دارد؟

در بخش قبلی به این نکته اشاره کردیم که برای دریافت ویزای کاری کشور آذربایجان باید یک جاب آفر به دست آورید. افرادی که با موضوع مهاجرت کاری آشنا هستند، احتمالاً اطلاعات خوبی در مورد جاب آفر (job offer) دارند. همان‌ طور که می‌دانید، کشورهای خارجی نیروی مد نظر خود را از سه روش مختلف استخدام می‌‌کنند.

روش اول به عنوان جاب سیکر (job seeker)‌ معروف است. این روش معمولاً برای شغل‌هایی مناسب است که نیاز شدیدی به نیروی کاری دارند. کشورهای اندکی ویزای کاری خود را با این روش صادر می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌‌توان به‌ هلند اشاره کرد.

روش دوم نیز روش کارگر ماهر یا skill worker است. در این روش، شما باید ثابت کنید که در رشته شغلی خود جزء بهترین‌های جهان محسوب می‌شوید. به طبع، دریافت ویزای کاری با این شرایط برای همه مهیا نیست و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز از این روش پشتیبانی نمی‌کنند.

روش سوم، جاب آفر است. در این روش دعوت‌نامه‌ای از سوی یک کارفرما برای کار در آذربایجان برای شما ارسال می‌شود. در واقع، کارفرمای مربوطه اعلام می‌کند که تنها شما می‌توانید از عهده امور مد نظر او برآیید و او تنها شما را به عنوان کارمند یا کارگر مد نظر خود قبول دارد.

جاب آفر برای کار در کشور آذربایجان چه اهمیتی دارد؟

دریافت جاب آفر آذربایجان و موارد مرتبط به آن

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت کاری به کشور آذربایجان را دارند و از موضوع جاب آفر با خبر هستند، تصور می‌کنند که دریافت این پیشنهاد شغلی به راحتی صورت می‌پذیرد. این امر یک تصور صحیح است، البته به شرطی که با طیف عظیمی از کارفرمایان حاضر در کشور آذربایجان آشنایی داشته باشید.

می‌توان گفت که بدون شناخت این افراد به هیچ وجه امکان دریافت ویزای کاری از طریق جاب آفر برای شما وجود ندارد. در این شرایط، بحث استفاده از مؤسسات کاریابی خارجی مطرح می‌شود. این مؤسسات به دلیل روابط خاص خود با کارفرمایان حاضر در کشور آذربایجان می‌توانند یک پیشنهاد شغلی عالی را برای شما تهیه کنند. در واقع، در حال حاضر تنها روش موجود جهت دریافت جاب آفر متناسب با شرایط شما استفاده از مؤسسات کاریابی معتبری است که در کشور ما مشغول به کار هستند.

مهم‌ترین مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری آذربایجان

مهاجرت از طریق کار در آذربایجان مستلزم ارائه برخی مدارک مشخص به سفارت این کشور و همچنین وزارت کار کشور آذربایجان است. در واقع، کلیه اتباع خارجی برای انجام امور مختلف باید مدارک مشخصی را به این دو مرجع ارائه کنند. در ادامه، به مهم‌ترین مدارکی که باید در هنگام  ارائه درخواست خود برای دریافت ویزای کار این کشور ارائه کنید، می‌پردازیم.

فرم مربوط به درخواست ویزای کاری

این فرم از اولین فرم‌هایی محسوب می‎‎شود که برای کار در کشور آذربایجان لازم است آن را به طور کامل تکمیل کنید. فرم درخواست ویزای کاری شامل کلیه مشخصات موردنیاز شما است و تکمیل کردن آن زمان زیادی نمی‌گیرد؛ بنابراین نیاز نیست در این زمینه نگرانی خاصی داشته باشید.

روزمه مربوط به پنج سال گذشته

رزومه شما نیز از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای کار در آذربایجان است. این رزومه باید حداقل دارای سوابق کاری و تحصیلی پنج سال گذشته شما باشد. در واقع، همین مدرک ثابت می‌کند که شما به عنوان یک مهاجر خارجی از مهارت کافی برای انجام امور شغلی مورد نیاز کشور آذربایجان برخوردار هستید.

رزومه شما باید کاملاً رسمی نوشته شود. علاوه بر این، بهتر است رزومه‌تان را به دو زبان مختلف آذری و همچنین انگلیسی تهیه کنید. به یاد داشته باشید که تنها عامل مد نظر کارفرما برای بررسی درخواست استخدام مهاجران خارجی، همین رزومه است؛ بنابراین تهیه یک رزومه بسیار قوی را دست کم نگیرید.

گواهی‌نامه سلامت

بر اساس قوانین کار در کشور آذربایجان، کلیه مهاجران خارجی باید پیش از مهاجرت مدارک به خصوصی را در زمینه عدم ابتدا به بیماری‌های خاصی همچون هپاتیت بی و هپاتیت سی ارائه دهند. علاوه بر موارد فوق‌، شخص درخواست‌کننده نباید هیچ‌گونه بیماری روحی خاصی داشته باشد. این گواهینامه نیز از موارد مهمی به شمار می‌آید که پیش از دریافت ویزای کار در آذربایجان باید آن را به سفارت این کشور و همچنین وزارت کار آذربایجان ارائه دهید.

قرارداد کاری بین شما و کارفرما

پس از این که رزومه کاری و تحصیلی شما توسط کارفرمای آذربایجانی مورد بررسی قرار گرفت و وی با درخواست شما موافقت کرد، بین شما و کارفرما یک قرارداد کاری بسته مي‌شود. بر اساس این قرارداد، کارفرمای مربوطه وظیفه دارد که پس از ورود شما به این کشور نسبت به تهیه بیمه درمانی شما اقدام کند.

در مقابل، شما نیز مستلزم به رعایت کلیه قوانین کشور آذربایجان و همچنین پیروی از مواردی هستید که کارفرما از شما درخواست می‌کند. در این قرارداد مفاد مختلفی همچون مشخصات هویتی شما و کارفرمای مربوطه و همچنین میزان حقوق شما در کشور آذربایجان ذکر می‌شوند. در واقع، همین قرارداد بعدها جهت تعیین میزان مالیاتی که باید بپردازید، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

باید به این نکته اشاره کنیم که در هنگام ارائه مدارک برای دریافت ویزای کاری کشور آذربایجان باید یک کپی از قرارداد کاری خود به سفارت کشور آذربایجان ارائه کنید. این قرارداد مهم‌ترین سندی است که وجود یک رابطه کاری را بین شما و کارفرما اثبات می‌‌کند.

چه مشاغلی در کشور آذربایجان از تقاضای بالایی برخوردار هستند؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که کار در آذربایجان معمولاً به معنای کار در مشاغل مربوط به گردشگری و یا حوزه ساخت و ساز است. این دو مورد مهم‌ترین حوزه‌های شغلی این کشور را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل، می‌توان گفت که اگر حوزه فعالیت شما نیز در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرد، شانس بالایی برای دریافت ویزای کاری این کشور دارید.

رونق گردشگری موجب شده است تا هر ساله نیاز به ساخت بناهای مسکونی مخصوص گردشگران همچون هتل‌ها و مسافرخانه‌ها و رستوران‌ها به شدت افزایش یابد. همین امر موجب شده است تا مشاغل خاصی همچون راننده جرثقیل، برق‌کاری ساختمان، نقاشی ساختمان و … از جمله مشاغل بسیار مهم کشور آذربایجان باشند.

مشاغل مربوط به صنعت گردشگری همچون هتل‌داری و مهمان‌داری نیز از مشاغل مورد تقاضا در این کشور به شمار می‌آیند. اگر سابقه کاری شما یا حتی تحصیلاتتان در این حوزه‎ها باشد، می‌توانید از بابت دریافت یک جاب آفر مناسب در آذربایجان آسوده خاطر باشید.

چه مشاغلی در کشور آذربایجان از تقاضای بالایی برخوردار هستند؟

حقوق کارمندان و کارگران در کشور آذربایجان چه قدر است؟

به طور کلی می‌توان گفت که با کار در آذربایجان می‌توانید حقوق خوبی به دست آورید؛ زیرا این کشور جزء کشورهایی است که بالاترین میزان حقوق کارگران و کارمندان خارجی را دارند. علاوه بر این، به دلیل وجود مالیات نه چندان بالا می‌توانید بخش قابل توجهی از درآمد خود را به صورت ماهانه ذخیره کنید.

نکته دیگری که در زمینه حقوق کارمندان و کارگران باید به آن اشاره کنیم، این است که میزان حقوق شما به عنوان یک مهاجر خارجی تفاوتی با شهروندان کشور آذربایجان ندارد. در واقع، هیچ کارفرمایی در این زمینه حق ندارند تبعیضی قائل شود. میزان حقوق شما رابطه مستقیمی با نوع فعالیت و همچنین شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، دارد. به عنوان مثال؛ حقوق ماهانه یک معمار به هفت هزار دلار به صورت ماهانه می‌رسد، در حالی که یک اپراتور جرثقیل می‌تواند انتظار حقوقی برابر با هشت هزار دلار را داشته باشد.

تحصیل در جمهوری آذربایجان

تحصیل در جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان کشوری مهم در قفقاز می باشد که بزرگترین و همچنین پرجمعیت ترین کشور در این منطقه نیز است. پایتخت آن باکو است. در سال های اخیر آذربایجان از نظر علمی پیشرفت های چشمگیری داشته و دارای موسسات آموزشی معتبر بسیاری در سطح بین المللی بوده و همه ساله افراد بسیاری از همه جای دنیا جهت ادامه تحصیل در آذربایجان زیبا و پیشرفته به آنجا مهاجرت می نمایند. برای تحصیل در آذربایجان باید در مورد این کشور و دانشگاه های آن آگاهی مورد نیاز را کسب کنید.

سخن آخر

کار کردن در کشور آذربایجان به معنای کار در یک کشور پر از امنیت و آرامش است. علاوه بر این، نزدیکی این کشور به ایران موجب می‌شود تا نگرانی خاصی از بابت رفت و آمد به ایران نداشته باشید. اقتصاد کشور آذربایجان نیز از جمله اقتصاد‌های در حال رشد جهان به شمار می‌آيد.

با کار در آذربایجان می‌‌توانید آینده مناسبی را برای خود و خانواده‌تان ایجاد کنید. این کشور چه از لحاظ کار و چه از لحاظ زندگی در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و می‌تواند برای بسیاری از ایرانیان بهترین گزینه موجود باشد. در این زمینه، کمک گرفتن از مؤسسات کاریابی خارجی برای دریافت ویزای کاری ضروری است.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
برای مهاجرت به آذربایجان نیاز به ویزای کاری میباشد؟
بله، آذربایجان نیز مانند کشورهای خارجی مانند آلمان، ارمنستان، ترکمنستان و حتی ترکیه برای کار در این کشور به ویزای کاری نیاز میباشد.
کشورهای خارجی نیروی مد نظر را چگونه استخدام میکنند؟
-سیکر (job seeker)‌ -skill worker -جاب آفر
منظور از گواهی‌نامه سلامت در مهاجرت کاری به آذربایجان چیست؟
کلیه مهاجران خارجی باید پیش از مهاجرت مدارک به خصوصی را در زمینه عدم ابتدا به بیماری‌های خاصی همچون هپاتیت بی و هپاتیت سی ارائه دهند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی
1 سال قبل

باسلام در رشته کارشناسی بیهوشی با ۴ سال سابقه کار مفید بیمارستانی در یکی از کشورهای همسایه از قبیل آذربایجان ، قطر یا … امکان اقدام برای اخذ ویزای کار وجودهست؟

کارشناس هرمس
پاسخ به  علی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر .
بله برای تخصص شما آفر کاری برای امارات و عمان وجود داره اما نیاز هست که شرایط و رزومه شما رو دقیقتر بررسی کنیم .

کادر هرمس اپلای