ویزای توریستی

ویزای توریستی

ویزای توریستی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. بسیاری از افراد هدف مهاجرت به خارج از کشور را دنبال نمی‌کنند و تنها قصد اقامت کوتاه‌مدت در خارج از کشور را دارند. این افراد برای اقامت کوتاه‌مدت در هر کشوری باید به دنبال اخذ ویزای گردشگری کشور مورد نظر خود باشند. مدت اعتبار این ویزا بر اساس قوانین کشور مورد نظر متقاضی و اهداف او از سفر تعیین می‌شود. همچنین سفارت هر کشوری هزینه متفاوتی برای پردازش درخواست اخذ ویزا و صدور آن دریافت می‌کند. بنابراین اگر قصد اخذ ویزای گردشگری یک کشور خارجی را دارید، ابتدا باید درباره قوانین ویزای گردشگری آن کشور اطلاعات کسب کنید. با ما همراه باشید تا به بررسی تمام نکات مهم درباره اخذ ویزای توریستی بپردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

ویزای توریستی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟

ویزای توریستی، در واقع نوعی مجوز مشروط به شمار می‌رود که دولت یک کشور به اتباع خارجی می‌دهد. متقاضیان با اخذ این ویزا اجازه ورود به کشور مورد نظر و اقامت در آن کشور به مدت محدود را به دست می‌آورند. در برخی از انواع ویزاهای توریستی، به غیر از مدت اعتبار کلی، محدودیت حضور در کشور مقصد تعیین شده است. باید بدانید که سفارت کشور مورد نظر، بازه زمانی اجازه حضور در آن کشور را در داخل ویزا مشخص می‌کند. این بازه زمانی شامل تاریخ‌های مناسب برای ورود به کشور مقصد و تعداد دفعات ورود ممکن برای متقاضی در بازه زمانی تعیین شده می‌شود.

ویزای توریستی کاربردهای مختلفی دارد؛ از همین رو سفارت کشور مورد نظر این ویزا را در انواع متعددی صادر می‌کند. نوع ویزای گردشگری به هدف متقاضی از سفر به کشور مقصد بستگی دارد. برخی از متقاضیان با اهدافی تفریحی و دیدار اقوام به دنبال اخذ ویزای گردشگری هستند. اما برخی دیگر برای شرکت در یک کنفرانس سمینار یا جلسه کاری در کشور خاص قصد اخذ ویزای توریستی را دارند. دلایل دیگری نیز ممکن است متقاضیان را مجبور به اخذ ویزای گردشگری کند.

ویزای توریستی چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟

از جمله سایر دلایل برای اخذ اقامت کوتاه‌مدت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرکت در رویدادهای ورزشی مانند مسابقات فوتبال، المپیک و موارد دیگر
 • شرکت در رویدادهای هنری مانند انواع کنسرت‌ها و نمایشگاه‌ها
 • استفاده از امکانات و خدمات درمانی در کشور مقصد
 • مشارکت در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی

به طور کلی ویزای گردشگری نوعی ویزای موقت و غیر مهاجرتی به شمار می‌رود و معمولا بیشتر کشورها به صورت یک‌بار ورود آن را صادر می‌کنند. این نوع ویزا معمولا به دو شکل لیبل دار یا الکترونیکی به متقاضیان داده می‌شود. باید بدانید که ویزای توریستی نوعی تمبر است که در داخل پاسپورت متقاضی درج خواهد شد.

دعوت‌ نامه توریستی چیست و دریافت آن چه شرایطی دارد؟

متقاضیانی که قصد دریافت ویزای توریستی را دارند باید پاسپورتی با حداقل شش ماه اعتبار داشته باشند. همچنین باید به افسر سفارت ثابت کنند که حتما در پایان اعتبار ویزا خاک کشور مقصد را ترک خواهند کرد. داشتن اعضای خانواده و ملک در کشور مبدا از جمله مواردی هستند که برای اثبات ترک کشور مقصد می‌توانند افسر سفارت را قانع کنند. این امکان وجود دارد که افسر ویزا از متقاضی بخواهد دعوت‌نامه ارسال شده از سوی یک میزبان در کشور مقصد را ارائه دهد. به طور کلی داشتن دعوت‌نامه برای دریافت ویزای گردشگری ضروری نیست؛ اما شانس متقاضی را برای اخذ ویزا به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. در واقع شما می‌توانید بدون دعوت‌نامه درخواست اخذ ویزای خود را به سفارت کشور مقصد ارائه دهید.

دعوت‌نامه توریستی معتبر باید شامل تمام اطلاعات هویتی فرستنده و گیرنده دعوت‌نامه به همراه جزئیات سفر متقاضی شود. اطلاعات هویتی در واقع همان نام کامل، تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن هستند. سایر جزئیات شامل علت سفر متقاضی، مدت‌زمان لازم برای انجام سفر، شغل و میزان درآمد فرستنده دعوت‌نامه و تاریخ ترک کشور مقصد توسط متقاضی می‌شوند. لازم به ذکر است تنها فردی می‌تواند برای متقاضی دعوت‌نامه ارسال کند که اقامت دائم یا تابعیت کشور مقصد را داشته باشد.

مراحل ارائه درخواست ویزای گردشگری

به دلیل اینکه ممکن است فرایند اخذ طولانی شود، بهتر است از حدود سه ماه قبل از سفر به کشور مقصد نسبت به انجام مراحل اخذ ویزا اقدام کنید. شما باید این کار را از کشور خود یا کشور محل اقامت موقت یا دائم خود انجام دهید. به طور کلی ارائه درخواست ویزای توریستی در سه مرحله انجام می‌شود. در اولین مرحله باید وارد وب‌سایت سفارت کشور مورد نظر شوید و درخواست خود را ارائه دهید. سپس هزینه لازم برای پردازش درخواست ویزا را بپردازید. در مرحله آخر پاسپورت و سایر مدارک مورد نیاز را برای سفارت ارسال کنید.

در برخی موارد این احتمال وجود دارد که سفارت از شما بخواهد اطلاعات بیومتریک خود را ارائه دهید. برای ارائه اطلاعات بیومتریک باید به صورت حضوری به سفارت کشور مقصد مراجعه کنید. باید اشاره کرد زمانی که شما درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید، اطلاعاتی از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود. در این ایمیل درباره مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا به شما شرح داده شده است. دقت داشته باشید که در مدارک خود اسناد نادرست و گمراه‌کننده را ضمیمه نکنید. چرا که این کار ممکن است به ریجکت شدن درخواست ویزای شما منجر شود.

مراحل ارائه درخواست ویزای گردشگری

فرایند اخذ ویزای توریستی

برای افرادی که درخواست اخذ ویزای توریستی را به سفارت کشور مورد نظر ارائه می‌دهند، در صورت تایید مدارک و مصاحبه در سفارت، ویزا صادر می‌شود. باید بدانید که این فرایند به سه روش انجام خواهد شد. این روش‌ها در واقع مراجعه حضوری، ویزای آنلاین و ویزای محض ورود هستند. رایج‌ترین روش اخذ ویزای گردشگری در سراسر دنیا، روش مراجعه حضوری است. در این روش متقاضیان می‌توانند درخواست خود را به سه صورت آنلاین، حضوری و تماس تلفنی به سفارت کشور مورد نظر ارائه دهند. سپس سفارت یک وقت مصاحبه برای متقاضیان در نظر می‌گیرد؛ متقاضیان نیز موظف هستند تا در این زمان تعیین شده به سفارت مراجعه کنند.

در مراجعه حضوری به سفارت برای مصاحبه، متقاضی باید مدارک مورد نیازی که لیست آن‌ها را از طریق ایمیل دریافت کرده به سفارت ارائه دهد. سپس باید به هزینه‌های پردازش درخواست ویزا و صدور آن را به سفارت بپردازد. باید بدانید که متقاضیان باید اطلاعات بیومتریک را معمولا برای اخذ ویزاهای گردشگری کشورهای عضو شینگن و کشور کانادا ارائه دهند. لازم به ذکر است که اطلاعات بیومتریک متقاضی شامل انگشت‌نگاری و تصویربرداری می‌شوند.

مدرن‌ترین روش اخذ ویزای توریستی، روش ویزای آنلاین است که به آن ویزای الکترونیک می‌گویند. این روش را دولت‌ها در چند سال گذشته برای آسان‌تر شدن فرایند صدور ویزا ابداع کردند. باید اشاره کرد که یکی از دلایل بسیار مهم ایجاد ویزای الکترونیک، ترویج دولت الکترونیک (E-Government) بوده است. در این روش نیازی نیست که متقاضیان به صورت حضوری به سفارت کشور مورد نظر مراجعه کنند. تنها لازم است که به صورت آنلاین درخواست ویزای گردشگری خود را ارائه دهند و به همان شکل اینترنتی هزینه صدور ویزا را پرداخت کنند. برای اخذ ویزای محض ورود نیز لازم نیست به سفارت مراجعه کنید. تنها با پرداخت هزینه صدور در فرودگاه کشور مقصد، این ویزا برای شما صادر می‌شود.

عوامل موثر بر افزایش شانس اخذ ویزای توریستی

افسر ویزا در هنگام مصاحبه چند سوال که به سفر شما مربوط می‌شود را پرسیده تا مطمئن شود شما هدف اخذ پناهندگی و ماندن در کشور مقصد را ندارید. از همین رو افسر ابتدا می‌پرسد که هدف شما از سفر به کشور مقصد چیست. سپس سوالاتی را درباره مدت اقامت مورد نظر و محل اقامت شما در کشور مقصد مطرح می‌کند. در نهایت افسر ویزا تصمیم می‌گیرد که برای شما ویزا صادر شود یا خیر. باید بدانید که عوامل متعددی وجود دارند که در روند اخذ ویزای توریستی تاثیرگذار هستند. آگاهی از این عوامل کمک زیادی به شما در فرایند دریافت ویزا خواهد کرد.

از جمله عوامل موثر بر روند اخذ ویزای توریستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمام اطلاعات داخل اسناد هویتی و مدارک ارائه شده
 • انگیزه متقاضی از سفر به کشور مقصد
 • داشتن دوست یا اقوام در کشور مورد نظر
 • داشتن دعوت‌نامه را طرف اقوام مقیم در کشور مقصد
 • عدم جعلی یا نادرست بودن مدارک ارائه شده به سفارت
 • پاسخ کامل و قانع‌کننده به تمام سوالات افسر ویزا
 • گذراندن تست‌های پزشکی
 • سوابق کیفری
 • تمکن مالی متقاضی و فرستنده دعوت‌نامه

عوامل موثر بر افزایش شانس اخذ ویزای توریستی

برای اخذ ویزای گردشگری چه مدارکی باید ارائه شوند؟

آماده کردن مدارک مورد نیاز اخذ ویزای توریستی و ارائه آن‌ها به سفارت کشور مقصد اهمیت بسیار زیادی دارد. چرا که بر اساس اطلاعات موجود در این مدارک برای صدور ویزای شما تصمیم‌گیری خواهد شد. اگر افسر ویزا کوچک‌ترین نقصی در این مدارک ببیند، درخواست ویزای شما را ریجکت می‌کند. بنابراین در ارائه مدارک باید دقت زیادی داشته باشید. باید بدانید که اگر با گروه‌های تور به کشور مقصد مسافرت می‌کنید باید نامه تایید برنامه سفر از شرکت تور مورد نظر را به سفارت ارائه دهید. در این نامه تاییدیه، شماره مرجع و شماره تایید ویزا درج شده است. حال اگر به صورت شخصی قصد مسافرت به کشور مقصد را دارید باید شماره مرجع و شماره تایید ویزا را هتل رزرو شده را به سفارت ارائه دهد.

اگر شاغل هستید و می‌خواهید با ویزای گردشگری سفر کنید باید مدارک خاصی را برای سفارت ارسال کنید. از جمله این مدارک می‌توان به قرارداد استخدام، نامه گردش حساب بانکی در شش ماه گذشته و گواهی عدم اعتراض کارفرما اشاره کرد. در صورتی که محصل هستید باید به سفارت این موضوع را ثابت کنید. به این معنی که باید مدارک ثبت نام خود در مرکز آموزشی را به همراه نامه تایید این مرکز به سفارت ارائه دهید. لازم به ذکر است که در هر صورت باید فیش پرداختی هزینه صدور ویزا را در مدارک خود ضمیمه کنید. لازم به ذکر است که این هزینه با توجه به قوانین کشور مورد نظر شما تعیین می‌شود.

ویزای شینگن؛ روادید گردشگری کشورهای اروپایی

افرادی که ویزای توریستی دریافت می‎کنند، تنها اجازه ورود به کشور تعیین شده را دارند. به عبارت دیگر با ویزای توریستی یک کشور نمی‌توانید وارد کشورهای دیگر شوید. لازم به ذکر است که در صورت مسافرت گروهی، هر فرد باید یک ویزای گردشگری جداگانه داشته باشد. چرا که این نوع ویزا به صورت خانوادگی صادر نمی‌شود. در قاره اروپا و حوزه کشورهای شینگن، ویزای توریستی با نام ویزای شینگن شناخته می‌شود.

برخلاف قانون کلی ویزای گردشگری که فرد تنها اجازه ورود به یک کشور را دارد، با ویزای شینگن می‌توان به تمام کشورهای این حوزه وارد شد. باید بدانید که در حال حاضر بیش از 26 کشور در حوزه شینگن قرار دارند که با اخذ ویزای شینگن هر کدام، می‌توانید وارد 25 کشور دیگر شوید. لازم به ذکر است که چند نوع ویزا شینگن وجود دارد که هر کدام برای یک هدف خاص صادر می‌شود.

از جمله انواع ویزای شینگن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ویزای شینگن نوع A: این نوع از ویزای شینگن، در واقع یک ویزای ترانزیت است. متقاضیان برای اجازه توقف در فرودگاه‌های کشور مورد نظر برای تعویض هواپیما باید این نوع ویزا را بگیرند
 • ویزای شینگن نوع B: نوع B ویزای شینگن نیز یک ویزای ترانزیت است که متقاضی با آن می‌تواند تنها از طریق سفر زمینی به مدت پنج روز از فرودگاه کشور مورد نظر خارج شود
 • ویزای شینگن نوع C: با این ویزا متقاضیان اجازه حضور به مدت 90 روز را دارند و هر سه ماه یک‌بار می‌توانند این ویزا را دریافت کنند
 • ویزای شینگن نوع D: این ویزا یک سال اعتبار دارد که برای دانشجوان و تاجران صادر می‌شود

بهترین کشورها برای سفر توریستی کدام کشورها هستند؟

برخی از کشورها در سراسر دنیا از شرایط بهتری در زمینه گردشگری برخوردار هستند و جاذبه‌های توریستی فراوانی دارند. از همین رو تقاضا برای اخذ ویزای توریستی این کشورها نسبت به سایر کشورها بیشتر است. همچنین در چنین کشورهایی رویدادهای ورزشی و هنری زیادی برگزار می‌شود که توجه بسیاری از افراد را در سراسر دنیا به خود جلب کرده‌اند.

بهترین کشورها برای سفر توریستی کدام کشورها هستند؟

از جمله برترین کشورها برای سفر توریستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدت اعتبار و هزینه اخذ ویزای گردشگری استرالیا

کشور استرالیا یکی از مقصدهای محبوب گردشگری در میان ایرانیان است و چندین نوع ویزای توریستی دارد. اما ایرانیان تنها دو نوع ویزا را می‌توانند دریافت کنند که شامل ویزای 600  و ویزای 771 می‌شود. رایج‌ترین ویزا میان ایرانیان همان ویزای 600 استرالیا است که با اعتبارهای 3، 6 و ۱۲ماهه صادر خواهد شد. متقاضیان برای اخذ این ویزا باید 150 دلار استرالیا به سفارت این کشور پرداخت کنند.

 ویزای توریستی ترکیه برای متقاضیان ایرانی

متقاضیان ایرانی برای ورود به کشور ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارد؛ در واقع ایرانیان می‌توانند به مدت سه ماه بدون ویزا در کشور ترکیه حضور داشته باشند. هدف از اخذ ویزای گردشگری، سفر و بازدید از کشور مقصد است، بنابراین متقاضیان ایرانی بدون ویزای توریستی ترکیه هم می‌توانند به این هدف برسند.

ویزای گردشگری آمریکا؛ مجوز سفر به این کشور با اهداف گردشگری

ایالات متحده آمریکا یکی دیگر از کشورهایی است که متقاضیان زیادی برای اخذ ویزای گردشگری آن تقاضا می‌دهند. ویزای توریستی آمریکا شش ماه اعتبار دارد و تحت شرایط ضروری قابل تمدید است. متقاضیان برای اخذ این ویزا باید 160 دلار آمریکا به سفارت این کشور پرداخت کنند.

اخذ ویزای توریستی ایتالیا برای گردشگری در این کشور

ایتالیا یکی از توریستی‌ترین کشورهای اروپا به شمار می‌رود که ویزای توریستی آن همان ویزای شینگن است. این ویزا 180 روز اعتبار دارد و برای اخذ آن متقاضیان باید حدود 200 یورو به سفارت این کشور پرداخت کنند. لازم به ذکر است که ویزای شینگن را می‌توان تمدید کرد.

ویزای توریستی انگلیس؛ اجازه‌نامه ورود به این کشور برای اقامت غیر مهاجرتی

انگلیس از آن دسته کشورهایی است که چند نوع ویزای توریستی دارد، اما به طور کلی مدت اعتبار این ویزا شش ماه است. شما می‌توانید ویزای توریستی انگلیس را تا 11 ماه تمدید کنید. با توجه متنوع بودن ویزای گردشگری انگلیس، هزینه صدور انواع این ویزا در بازه 115 تا 994 پوند قرار دارد.

شرایط دریافت ویزای گردشگری فرانسه

فرانسه یکی دیگر از توریستی‌ترین کشورهای قاره اروپا به شمار می‌رود، اما اخذ ویزای گردشگری این کشور کمی دشوار است. متقاضیانی که سابقه سفر به کشورهای حوزه شینگن را ندارند، نمی‌توانند ویزای توریستی فرانسه را دریافت کنند. این ویزا به مدت 90 روز اعتبار دارد؛ اما تمدید آن بسیار دشوار است. برای اخذ این ویزا باید مبلغ 80 یورو به سفارت این کشور بپردازید.

ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمان

جمهوری فدرال آلمان یکی از بزرگترین کشور های اروپای مرکزی و یکی از پرجمعیت ترین کشور های آن بخش می باشد.

سخن آخر

هر کشوری با توجه به سیاست‌های مهاجرتی خود قوانین خاصی برای صدور ویزای توریستی دارد. از همین رو برای اخذ این ویزا ابتدا باید درباره قوانین کشور مورد نظر تحقیق کنید و اطلاعات کافی به‌دست آورید. برای کسب این اطلاعات بهتر است به یک موسسه مهاجرتی معتبر مراجعه کنید. مجموعه هرمس اپلای، یک موسسه مهاجرتی باسابقه و شناخته‌شده است که سال‌ها در زمینه ارائه خدمات مشاوره به متقاضیان مهاجرت فعالیت دارد. شما می‌توانید با مراجعه به موسسه ما از باتجربه‌ترین کارشناسان مهاجرتی در زمینه اخذ ویزای توریستی هر کشوری مشاوره بگیرید.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
آیا داشتن دعوت‌نامه برای اخذ ویزای توریستی ضروری است؟
خیر. داشتن دعوت‌نامه برای اخذ این ویزا الزامی نیست، اما شانس اخذ ویزای را افزایش می‌دهد.
با ویزای شینگن به چند کشور می‌توانیم سفر کنیم؟
با اخذ این ویزا می‌توانید به تمام 26 کشور عضو عهدنامه شینگن سفر کنید.
آیا امکان اخذ ویزای توریستی به صورت آنلاین وجود دارد؟
بله. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سفارت کشور مورد نظر ویزای گردشگری آن کشور را دریافت کنید.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کادر هرمس اپلای