بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده

بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده

بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. پیدا کردن کار مناسب به منظور کسب درآمد و زندگی راحت‌تر این روزها به یک معضل جدی در بسیاری از کشورهای دنیا تبدیل شده است. به خصوص مشاغلی مانند کارگر ساده که جز مشاغل اشباع در کشورهای مختلف محسوب می‌شوند بیشتر از سایر مشاغل با معضل بیکاری مواجه هستند. به همین دلیل بسیاری از افرادی که مهارت خاصی ندارند اما استعداد یادگیری و توانایی انجام کارهای ساده را دارند از فرصت‌ مهاجرت کاری برای بهبود شرایط زندگی خود استفاده می‌کنند. انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده اولین قدم مهاجرتی برای نیروهای کار ساده است. در ادامه به بررسی ویژگی‌های یک کشور خوب و معرفی چند مورد از بهترین کشورها برای مهاجرت نیروهای کار کم مهارت می‌پردازیم.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

مشاوره تخصصی مهاجرت و کسب اقامت

آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا می‌توان به عنوان کارگر ساده مهاجرت کرد؟

زمانی که صحبت از مهاجرت کاری و کار در دیگر کشورها می‌شود، بیشتر افراد تصور می‌کنند که این موضوع تنها برای مشاغل خاص امکان‌پذیر است. هر چند مشاغل تخصصی و افرادی که در یک زمینه مهارت کافی دارند شانس بیشتری برای مهاجرت به کشورهای دیگر دارند اما این مسئله به معنی نداشتن شانس مهاجرت دیگر افراد نیست. نیروهای کار ساده یا کارگران بدون مهارت هم می‌توانند برای آینده بهتر شغلی و مالی به کشورهای دیگر مهاجرت کنند اما شرایط مهاجرت آن‌ها کمی متفاوت‌تر با دیگر نیروهای کار است.

در همه مشاغل بخشی از نیروها، نیروی کار ساده هستند. این نیروها تخصص و مهارت ویژه‌ای ندارند و در کنار نیروهای متخصص به انجام سریع‌تر و بهتر کارها کمک می‌کنند. وجود چنین افرادی که تحت عنوان کارگر ساده فعالیت می‌کنند، در همه کشورهای دنیا مورد نیاز است. در کشورهای پر جمعیت که مشاغل نیازمند کارگر ساده در آن‌ها بیشتر است یا در کشورهایی که به دلیل پیر شدن جمعیت نیروی کار ساده در آن‌ها تعداد کمتری دارد، تامین کارگر ساده از میان متقاضیان کار خارجی انجام می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که شانس مهاجرت کارگران ساده هم در صورت انتخاب مقصد درست به اندازه دیگر افراد است.

آیا می‌توان به عنوان کارگر ساده مهاجرت کرد؟

در انتخاب مقصد مهاجرت کارگری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

متقاضیان کار و مهاجرت به عنوان کارگر ساده و نیروی کم مهارت یا بدون مهارت ابتدا باید لیستی از کشورهایی که فرصت شغلی کارگر ساده در آن‌ها بیشتر است را آماده کنند و سپس از میان گزینه‌های این لیست به انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده بپردازند. در این انتخاب باید فاکتورهای مختلفی را در نظر داشت. برای مثال در کشور آلمان نرخ بیکاری پایین‌تر و در نتیجه فرصت شغلی برای کارگران ساده بیشتر است اما به همان نسبت جذب نیروها هم شرایط سخت‌تری دارد.

نکات زیر به انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده کمک زیادی می‌کنند:

 • نرخ بیکاری کشور مورد نظر
 • فرصت‌های شغلی کشور مورد نظر
 • حداقل حقوق یا حقوق قانون کار در کشور مورد نظر
 • شرایط زندگی در آن کشور
 • هزینه‌های زندگی در آن کشور
 • فرهنگ و آداب و رسوم کشور مورد نظر به منظور ارتباط با مردم
 • قوانین کاری کشور مورد نظر و…

بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده

حالا که با فاکتورهای انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده آشنا شدید، انتخاب کشور مقصد برای شما ساده‌تر خواهد شد. در میان کشورهای مختلفی که استخدام نیروهای کار ساده و بدون مهارت در آن‌ها انجام می‌شود، کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، هلند، نروژ، سنگاپور، اکوادور، کلمبیا و آلمان را می‌توان به عنوان بهترین گزینه‌ها معرفی کرد. این کشورها علاوه بر داشتن نرخ مناسب بیکاری، حقوق و مزایای خوبی هم برای کارگران ساده خود در نظر می‌گیرند. به علاوه فرصت‌های شغلی برای نیروهایی که به عنوان کارگر ساده فعالیت می‌کنند، در این کشورها بیشتر از دیگر کشورهای دنیا است. برای مثال درآمد کارگر ساده در المان ساعتی 12.41 یورو است.

بهترین بودن کشورهای گفته شده به دلیل موضوعات دیگری مانند شرایط جذب و پذیرش ساده نیروهای کار نیز هست. برای مثال در کشور کانادا جذب کارگران ساده تنها با یک سال سابقه کار انجام می‌شود که این موضوع حتی برای نیروهای تازه کار هم شانس مهاجرت و پیدا کردن فرصت شغلی در این کشور را به وجود می‌آورد. علاوه بر کشورهای اروپایی در چند سال اخیر آمار مهاجرت به کشورهای آسیایی هم تصاعدی بوده است. بسیاری از کشورهای آسیایی مانند قطر یا امارات به دلیل داشتن اقتصاد خوب و قرار گرفتن جز کشورهای ثروتمند دنیا، نیروهای کارگر ساده مورد نیاز خود را از دیگر کشورها تامین می‌کنند.

بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده

روش‌های مهاجرت کارگران ساده به خارج از کشور

روش مهاجرت کاری به هر کشور متفاوت است و این موضوع در انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده هم باید در نظر گرفته شود. مهاجرت کاری در بیشتر کشورهای دنیا از دو طریق جاب آفری یا جاب سیکری امکان‌پذیر است. البته روش‌های مهاجرتی دیگری مانند راه‌اندازی کسب و کار شخصی یا ثبت شرکت هم وجود دارند که در موضوع استخدام و کار نیروهای کار ساده کاربردی ندارند. در ادامه دو روش مهاجرت با جاب آفر و جاب سیکر که برای کارگران ساده کاربردی هستند را بررسی خواهیم کرد.

مهاجرت با جاب آفر

اولین روش مهاجرت کارگران ساده به دیگر کشورها، مهاجرت از طریق جاب آفری است. در این روش نیروی کار ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی از سمت کارفرمایی در خارج را دریافت کند و از طریق آن برای ویزای کاری اقدام کند. دریافت پیشنهاد شغلی با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است که ساده‌ترین آن‌ها ثبت‌نام در سایت‌های کاریابی کشورهای مورد نظر و ارسال رزومه خود در آن‌ها است.

کشورهایی مانند استرالیا، کانادا، هلند، نروژ و… از این طریق نیروی کار خود را استخدام می‌کنند. مزیت این روش صرف هزینه کمتر برای جستجوی کار و تضمین شروع کار بلافاصله بعد از ورود به کشور مقصد است.

مهاجرت با جاب سیکر

روش دیگر مهاجرت نیروهای کار ساده به دیگر کشورها، جاب سیکر است و معروف‌ترین کشوری که از این روش پیروی می‌کند، کشور آلمان است. در این روش متقاضی کار یا کارگر ساده ویزایی موقت دریافت می‌کند تا با استفاده از این ویزا به جستجوی شغل در کشور مورد نظر بپردازد. کشور اتریش، دیگر کشوری است که جستجوی کار برای کارگران ساده در آن از طریق جاب سیکری امکان‌پذیر است. هم در کشور آلمان و هر در کشور اتریش امتیازی که متقاضی کار از آن برخوردار است، شانس زیادی در پیدا کردن کار دارد. برای مثال امتیاز کارگری که به زبان آلمانی مسلط باشد نسبت به نیرویی با شرایط مشابه اما عدم تسلط به زبان آلمانی بیشتر و در نتیجه شانس او هم بالاتر خواهد بود.

مدارک لازم برای مهاجرت نیروهای کار ساده به بهترین کشورها

یکی از مراحل اخذ ویزای بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده، ارسال مدارک به سفارت کشور مورد نظر است. هر کدام از کشورها قوانین متفاوتی در این زمینه دارند اما مدارکی مانند مدارک شناسایی و هویتی، پاسپورت با اعتبار مناسب، فرم درخواست ویزا، عکس متقاضی، مدارک مربوط به سابقه کاری و تحصیلی، مدارک مرتبط با داشتن اقامتگاه یا خانه در کشور مقصد، مدارک پزشکی و مدارک مربوط به جاب سیکر یا قرارداد شغلی از در مهاجرت به تمام کشورها مورد نیاز هستند.

مدارک لازم برای مهاجرت نیروهای کار ساده به بهترین کشورها

مدارک گفته شده و دیگر مدارکی که برای مهاجرت کارگران ساده مورد نیاز هستند باید به صورت ترجمه شده به سفارت کشور مورد نظر ارائه شوند. مدارک باید به صورت رسمی و در دارالترجمه‌های مورد تایید وزارت امور خارجه ترجمه شوند. برای بیشتر کشورها ترجمه مدارک به زبان انگلیسی کافی است اما بعضی کشورها ترجمه مدارک را تنها به زبان رسمی خود پذیرش می‌کنند.

چه نکاتی شانس مهاجرت کارگران ساده را بیشتر می‌کنند؟

انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده تنها بخشی از فرآیند مهاجرت این افراد است. به منظور انجام راحت‌تر پروسه مهاجرت و افزایش شانس پذیرش این افراد در مشاغل مختلف خارج از کشور، موضوعاتی وجود دارند که کارگران ساده باید به آن‌ها توجه داشته باشند. این موضوعات عبارتند از:

چه نکاتی شانس مهاجرت کارگران ساده را بیشتر می‌کنند؟

 • تسلط به زبان انگلیسی در حد متوسط
 • داشتن سرمایه لازم برای زندگی در ماه‌های ابتدایی شروع به کار
 • داشتن سابقه کاری در زمینه مشاغل ساده
 • مدرک تحصیلی
 • سن مناسب نه بیش از اندازه زیاد و نه بیش از اندازه کم
 • سلامت جسمی و روانی
 • سابقه کار در دیگر کشورها
حقوق کارگران ساده در کانادا

حقوق کارگران ساده در کانادا

اگر به دنبال مهاجرت و کار در کانادا هستید، کانادا یک کشور عالی برای بررسی است. بزرگ‌تر از کل اتحادیه اروپا است و تقریباً ۳۸ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند.

سخن آخر

مهم‌ترین قدم مهاجرت افرادی که تخصص یا مهارت به خصوصی ندارند و در اصطلاح نیروی کار ساده محسوب می‌شوند، انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده است. در این مطلب تلاش کردیم بهترین کشورهایی که برای کار نیروهای بدون مهارت مناسب هستند را معرفی کنیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر مشاورین ما در مجموعه هرمس اپلای آماده پاسخگویی و راهنمایی شما هستند. همچنین در صورتی که مشکل شما در دیگر زمینه‌های مهاجرتی مانند انتخاب بهترین روش مهاجرت، آماده‌سازی مدارک مهاجرتی و… باشد هم مشاورین متخصص امور مهاجرتی ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

لوگو هرمس
فرم مشاوره رایگان

اگر هنوز سوال و ابهامی برات مونده، فرم مشاوره رو پر کن تا ما با شما تماس بگیریم.

اشتراگ گذاری این محتوا در :
سوالات متداول
بهترین کشور برای مهاجرت کارگر ساده کدام کشور است؟
کشورهای کانادا، آلمان، استرالیا، هلند، نروژ و بعضی کشورهای آسیایی مانند ابوظبی و امارات بهترین مقاصد مهاجرت کاری کارگران ساده هستند.
مزایای مهاجرت نیروهای کار ساده به خارج از کشور چیست؟
کارگران ساده با مهاجرت به کشورهای خارجی می‌توانند از رفاه اجتماعی و اقتصادی دیگر کشورها استفاده کنند، رزومه قوی‌تری برای خود ایجاد کنند و با کسب مهارت، شانس خود را برای زندگی با درآمد و شان اجتماعی بالاتر بهبود ببخشند.
کارگران ساده با چه روش‌هایی امکان مهاجرت به خارج از کشور را دارند؟
نیروهای کار ساده و افرادی که مهارت شغلی خاصی ندارند از دو روش جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از سمت کارفرمای خارجی و جاب سیکر یا جستجو برای شغل مورد نظر خود امکان مهاجرت کاری به بیشتر کشورهای خارجی را دارند.
کارشناس هرمس
نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

66 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هادی
3 ماه قبل

برای مهاجرت برای شغل قنادی چه چیزی نیاز هست

شقایق میرخانی
پاسخ به  هادی
3 ماه قبل

سلام هادی عزیز وقتتون بخیر
بستگی به کشور مورد نظر و شرایطی که برای کارفرما برای استخدام در نظر گرفته داره که این شرایط اعم از مدرک تحصیلی، سن، مدرک زبان و … میتونه باشه

مجید
3 ماه قبل

سلام.من از سن ۹ سالگی تو کارگاه لوستر سازی مشغول بودم که همه نوع صنعتی رو داره از جوشکاری معمولی تا جوشکاری مس و برنج.سیم‌کشی و سوراخکاری ولی مهارتاش تو شغلهایه دیگه کن به درد میخوره لطفا راهنمایی کنین به کدومش اقدام کنم بهتره و شرایط چجوریه خودمم لیسانس کامپیوتر دارم.ولی چون علم فراری هستش و فعالیتی تو این زمینه نداشتم به درد نمیخوره به نظرم

شقایق میرخانی
پاسخ به  مجید
3 ماه قبل

سلام مجید عزیز وقتتون بخیر
برای اینکه شما به عنوان یک کارگر ساده مشغول به کار بشید ابتدا نیاز هستش که مواردی از اطلاعات شما مثل سن و تحصیلات و سطح زبان و … مورد بررسی قرار بگیره تا بتونیم شما رو بهتر راهنمایی کنیم. برای اینکار میتونید با شماره های موسسه که در مقاله نیز هست در تماس باشید و یا با پر کردن فرم ارزیابی منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

آرش
3 ماه قبل

سلام من یه مدت لوله کشی کارکردم ،سرویس بندی های تو کار و بیرون کار رو بلدم و الان هم حسابرسی دارم کار میکنم
ولی فنی بیشتر بودم آیا با سابقه کاری چند ماهه میتونم به عنوان لوله کش مهاجرت کنم یا اگه نمیشه و حداقل یکسال سابقه میخواد نمیشه به عنوان کارگر ساده مهاجرت کنم با سابقه کار چند ماهه ؟
لطفاً زود جواب بدید می‌خوام بدونم حداقل سابقه کار تو کشور هایی که از همه راحت تر میگیرن چه مدت هست؟

شقایق میرخانی
پاسخ به  آرش
3 ماه قبل

سلام آرش عزیز وقتتون بخیر
برای مهاجرت کاری به عنوان کارگر ساده ابتدا شرایط و موقعیت شما مورد بررسی قرار میگیرد اما برای مهاجرت به بیشتر کشورها شما میبایست حداقل یکسال سابقه کاری رو در کشور مبدا داشته باشید.

کادر هرمس اپلای