انتخاب بین شهرهای بزرگ و کوچک اروپا در فرایند مهاجرت تحصیلی به این قاره، با توجه به تاثیراتی که بر هزینه، رفاه و امکانات در دسترس دارد، می‌تواند به اندازه انتخاب کشور و دانشگاه انتخابی مهم باشد؛ مزایا و معایب تحصیل در شهرهای بزرگ و کوچک اروپا موضوع مهمی است که در هنگام انتخاب شهر محل تحصیل، باید مورد توجه قرار بگیرد.

هر فردی که تصمیم به تحصیل در خارج از کشور بخصوص تحصیل در اروپا می‌گیرد بر اساس ملاک‌هایی اقدام به انتخاب کشور مورد نظر می‌نماید. البته ملاک‌های انتخاب در بین کشورهای اروپایی جهت تحصیل و اقدام برای پذیرش تحصیلی برای هر فرد متفاوت است. شما زمانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور، به‌خصوص تحصیل در اروپا را دارید، قطعا به چگونگی تامین هزینه‌های خود و همچنین دانشگاه و رشته مناسب فکر خواهید کرد؛ شهر محل تحصیل، عامل موثری بر تمام این موضوعات است. برای مثال تحصیل در شهرهای بزرگ هزینه بیشتری برای فرد دارد در حالی که تحصیل در شهرهای کوچک خرج کمتری داشته و امکانات کمتری نیز دارد.

در یک جمع بندی کلی باید پرسید که مزایا و معایب تحصیل در شهرهای بزرگ و کوچک اروپا چیست؟ در هر صورت تحصیل در شهرهای بزرگ مزایا و معایب خود را دارد و همینطور تحصیل در شهرهای کوچک مزایا و معایب خود را. انتخاب شهر مناسب به شرایط شما بستگی دارد. ما در این مقاله به بررسی مزایا و معایب تحصیل در شهرهای بزرگ و کوچک اروپا می پردازیم.

آنچه در این مقاله میخوانید

شهر مناسب برای تحصیل در اروپا

برای انتخاب شهر مناسب و دانستن مزایا و معایب تحصیل در شهرهای بزرگ و کوچک اروپا برای تحصیل در ابتدا باید با مزایا و معایت تحصیل در شهرهای کوچک و بزرگ اروپا آشنا شوید. البته که کلان‌شهرهای بزرگی همچون برلین، پاریس، میلان و لندن اولین شهرهای اروپایی هستند که برای تحصیل به ذهن شما می‌آیند اما شهرهای کوچکتر هم مزیت‌های خود را دارند و بر حسب امکانات شهری و موقعیت قابل توجه هستند. شاید شما بهترین تجربه تحصیلی خود را در شهرهایی همچون مونیخ، لیون یا بوردو به دست آورید.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

مزایای تحصیل در شهرهای بزرگ اروپا

۱- وجود تنوع ملیتی

بطور کلی یکی از موضوعاتی که مورد تصدیق اکثر دانش آموختگان دانشگاه های کشورهای اروپایی می باشد حضور بیشتر تنوع های ملیتی در اکثریت شهرهای بزرگ اروپا می باشد. شاید در نگاه اول این موضوع از اهمیت کمتری برخوردار باشید اما وجود افراد از ملیت های گوناگون مزایای زیادی دارد. شما در این شهرها خارجی‌های بسیاری از جمله هموطنان ایرانی را خواهید دید و به احتمال زیاد هرگز دلتنگ غذاهای ایرانی هم نخواهید شد؛ زیرا حتما رستوران‌های ایرانی و فروشگاه‌های اجناس ایرانی زیادی در این شهرها وجود دارند.

2- تفریحات متنوع و فراوان

بدون شک وجود تعداد فراوانی از مناسبت‌های فرهنگی و اجتماعی و همچنین زندگی شبانه سرزنده در شهرهای بزرگ اجازه نمی‌دهد که شما درگیر روزمرگی شوید که این در سال های اولیه حضورتان در کشورهای اروپایی بسیار می تواند جالب باشد.

3- شانس فرار از فشارهای موقتی تحصیل و زندگی

هر زمانی که شما از فشارهای تحصیل و خستگی‌های زندگی پر سرعت در شهرهای بزرگ به ستوه آمدید، به آسانی می‌توانید سوار قطار یا اتوبوس شوید و خود را به یکی از مناظر زیبای طبیعی پیرامون کلان‌شهرها برسانید و از زیبایی‌های آن‌ها لذت ببرید. در برخی از کشورهای اروپایی محله هایی با دیزاین دیگر کشورها وجود دارد.

شانس فرار از فشارهای موقتی تحصیل و زندگی در اروپا

معایب تحصیل در شهرهای بزرگ

1- تلف شدن بخش قابل توجهی از روز برای حمل و نقل

ساختمان‌های دانشگاه معمولا در سرتاسر شهر پخش شده‌اند؛ بنابراین حمل و نقل در شهر بخش قابل توجهی از زمان و هزینه‌های شما را در بر می‌گیرد. حتی اگر بدشناس باشید ممکن است چند کلاس در یک روز و در ساختمان‌های مختلف شهر داشته باشید و مجبور شوید که یک مسیر را چند بار طی کنید.

2- مشکل بودن کسب تجربه نزدیک از فرهنگ محلی مردمان آن کشور

در کنار مزایای بیشمار تحصیل در یک شهر بزرگ، محیط یک کلان شهر معایب خود را نیز دارد. از جمله آن که در یک شهر بزرگ نمی‌توان تجربه دست اولی از فرهنگ عامه و محلی مردم آن کشور به دست آورد. به ویژه آن که شما در شهری زندگی خواهید کرد که نه تنها ایرانی‌های بسیاری دارد احتمالا بسیاری از شهروندان دیگر هم زبان انگلیسی را می‌دانند. بنابراین ممکن است تحصیل در یک شهر کوچک‌تر از این منظر بسیار بهتر باشد.

3- هزینه‌های بالای زندگی

تقریبا در تمام نقاط دنیا زندگی در یک کلان‌شهر گران‌تر از زندگی در شهرهای کوچک‌تر است. احتمالا برای شما بسیار سخت یا حتی غیرممکن خواهد بود تا یک مسکن با کیفیت و با قیمت مناسب را در مرکز شهر بیابید. احتمالا مجبور می‌شوید تقریبا ۴۰۰ یورو در ماه هزینه کنید و یک اتاق کوچک در یک خانه بزرگ با تعداد فراوانی از دانشجویان مثل خودتان اجاره کنید. پس برای هر چیزی آماده شوید.

شاید به این فکر کنید که خوابگاه‌های دانشجویی گزینه بهتری باشند. از آنجایی که اغلب دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های اروپایی در طی صدها سال گسترش یافته‌اند، معمولا یک مجموعه مرکزی از ساختمان‌ها را ندارند که خوابگاه‌ها هم در این محوطه ساخته شده باشند. بنابراین در حالی که دانشگاه یک یا چند خوابگاه دارد اما اغلب دانشجوها در خانه‌های شخصی سکونت می‌کنند.

هزینه‌های بالای زندگی در اروپا

مزایای تحصیل در شهرهای کوچک

۱- هزینه زندگی پایین‌تر و استفاده از تخفیف‌های دانشجویی

هزینه زندگی هم از دیگر جنبه‌های مهم انتخاب شهر مناسب برای تحصیل در خارج از کشور است. هزینه زندگی در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ به مراتب پایین‌تر است. شما حتی از ارزان بودن زندگی در برخی از شهرهای اروپای غربی شگفت زده خواهید شد. برای مثال اگر بخواهید در یکی از شهرهای کوچک آلمان تحصیل کنید، می‌توانید یک خوابگاه یا یک اتاق مناسب در یک آپارتمان اشتراکی را به قیمت 450 تا 500 یورو در ماه اجاره کنید البته بسته به کشور محل سکونت می تواند متفاوت باشد. به طور کلی میتوان گفت اجاره یک آپارتمان شخصی یک خوابه در خارج از شهر (در آلمان)، حدود 939 یورو در ماه میباشد. 

پولی را که شما از این طریق ذخیره می‌کنید می‌توانید در سفر کردن خرج کنید. مکان‌های تفریحی فراوانی در اروپا وجود دارد و از آنجایی که مسافت‌ها در اروپا بسیار کوتاه است از بسیاری از این مکان‌های تفریحی می‌توان در آخر هفته‌ها دیدن کرد. همچنین بسیاری از ایرلاین‌های ارزان اروپایی را می‌توان در فرودگاه‌های نزدیک به شهرهای کوچک یافت.

به علاوه زندگی دانشجویی در شهرهای کوچک می‌تواند جذاب‌تر باشد. در برخی از شهرهای کوچک نیمی از جمعیت آن شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند. در نتیجه شما می‌توانید رستوران‌ها و مکان‌های تفریحی بسیاری را بیابید که تخفیف‌های بسیار خوبی به دانشجویان ارائه می‌کنند. اگر به دنبال راه های اخذ پذیرش تحصیلی در اروپا هستید قبلا درمقاله ی پذیرش تحصیلی دانشگاه های اروپا به این نکات پرداخته ایم.

۲- تجربه دست اول از فرهنگ محلی آن کشور

همان طور که گفته شد زندگی در یک شهر کوچک امکان بیشتری برای کسب تجربه از فرهنگ عامه مردم آن کشور فراهم می‌آورد؛ به طوری که سریع‌تر هم زبان آن کشور را فرا خواهید گرفت. خارج از دانشگاه ممکن است شما جزو معدود خارجی‌های آن شهر باشید. بنابراین فرصت بسیار خوبی برای شما به وجود خواهد آمد تا بر سختی‌هایی که در زمان یادگیری زبان و فرهنگ مردم آن کشور برای شما پدید می‌آید فایق آیید. به علاوه احتمالا دوستان خیلی خوبی هم از این طریق پیدا خواهید کرد.

۳- توجه شخصی بیشتر به شما از طرف کارکنان دانشگاه

شهرهای دانشجویی کوچک معمولا به معنی این است که تعداد دانشجویان دانشگاه هم چندان زیاد نیست. بنابراین شما به عنوان یک دانشجوی خارجی در این دانشگاه توجهی بیشتری را از سمت مسئولان دانشگاه احساس خواهید کرد.

نسبت تعداد استادها و کارمندان دانشگاه به تعداد دانشجویان معمولا در این دانشگاه‌ها بیشتر است؛ به گونه‌ای بیش از دانشگاه‌های بزرگ امکان تجربه آموزشی کارآمد را با کارمندان و استادهای دانشگاه به وجود می‌آورد. حتی ممکن است برای شما مشاور اختصاصی تعیین شود تا شما را در طول تحصیل در آن دانشگاه راهنمایی کند.

شهرهای دانشجویی کوچک اروپا معمولا به معنی این است که تعداد دانشجویان دانشگاه هم چندان زیاد نیست.

معایب تحصیل در شهرهای کوچک

۱- فرصت‌های شغلی کمتر

شاید یکی از فاکتورهایی که بسیاری در انتخاب شهر مناسب برای تحصیل در خارج از کشور در نظر می‌گیرند فرصت‌های شغلی برای دانشجوها باشد. اغلب مواقع پیدا کردن شغل در شهرهای کوچک مشکل‌تر است؛ به ویژه اگر شما زبان محلی آن شهر را هم به خوبی ندانید. حتی اگر زبان آن‌ها را هم خوب بدانید فرصت‌های شغلی بسیاری پیدا نخواهید کرد. احتمالا اغلب فرصت‌های شغلی در چنین شهرهایی در همان محوطه دانشگاه قابل دستیابی است. اما رقابت برای همین مشاغل هم بسیار زیاد است؛ چون بسیاری از دانشجویان دیگر هم مثل شما به دنبال شغل هستند.

۲- فعالیت کمتر اجتماعی

در شهرهای کوچک فعالیت‌های اجتماعی همچون کنسرت‌های موسیقی معمولا هر سه ماه یک بار یا بیشتر رخ می‌دهد؛ بنابراین اگر چیزی در این باره شنیدید حتما شرکت کنید. البته اگر به چنین مراسم‌هایی علاقه دارید.

تعداد رستوران‌ها و دیگر اماکن این چنینی هم در شهرهای کوچک چندان زیاد نیست و احتمالا شما در طول اقامت خود در آن شهر از همه این مکان‌ها دیدن خواهید کرد. اگرچه اتفاق بدی هم نیست؛ زیرا شما برای مثال اینگونه یک رستوران همیشگی برای خود پیدا خواهید کرد و می‌توانید با تبدیل شدن به یک مشتری وفادار از تخفیف‌های ویژه برخوردار شوید.

مقاله پیشنهادی : اقامت دائم اروپا

۳- زیرساخت‌ها و خدمات کمتر

جدا از این که معمولا سطح زیرساخت‌های شهری در شهرهای کوچک نسبت به شهرهای بزرگ پایین‌تر است، احتمالا شما قادر نخواهید بود تا برای مثال برند مورد علاقه خود در پوشاک یا خوراک را پیدا کنید. شما مجبور خواهید شد که خود را با لوازمی که در آن شهر در دسترس شما است تطبیق دهید.

در هر صورت انتخاب نهایی شهر مناسب برای تحصیل در اروپا و بطور کلی تحصیل در خارج از کشور، به ویژه اروپا، به علایق شخصی شما و همچنین فرصت‌های تحصیلی که برای شما پیش می‌آید بستگی دارد. اما به هر حال بهتر است همه گزینه‌های موجود را بسنجید.

شهرهای دبرسن، تامپره یا مون پلیه را تنها به خاطر این‌که اسم آن‌ها را قبلا نشنیده‌اید از فهرست خود حذف نکنید. شاید شما تجربه تحصیلی بسیار بهتری در این شهرهای کوچک داشته باشید که با نادیده گرفتن آن‌ها خود را از این تجربه گرانبها محروم خواهید کرد.

انتخاب شهر بزرگ یا کوچک برای تحصیل در اروپا

وقتی تصمیم به مهاجرت تحصیلی به کشوری اروپایی می‌گیرید یکی از مهم‌ترین انتخاب‌هایی که باید بکنید، انتخاب شهر مناسب است. در این انتخاب باید معیارهای زیادی از جمله شرایط اقتصادی و وضعیت کار، فرهنگ غالب، نژادپرستی، کیفیت زندگی، اقلیم هوایی و کیفیت دانشگاه را در نظر بگیرید تا طی مدت اقامت خود برای تحصیل، دچار مشکل نشوید. اغلب شهرهای بزرگ اروپایی مثل لندن، برلین، مسکو و حتی پراگ وضعیت اقتصادی بهتری برای کار دارند اما از طرفی مخارج و هزینه‌های زندگی در این شهرها نیز بالاست؛ اما در شهرهای کوچک که هزینه زندگی کمتر و آرامش بیشتر است، امکانات و فرصت‌های شغلی کمتری وجود دارد. در نتیجه نمی‌توان هیچ کدام را انتخابی مطلق خوب یا مطلق بد دانست، برای رسیدن به نتیجه بعد از بررسی معایب و مزایای شهرهای بزرگ و کوچک اروپا، شخصیت خود را بررسی کرده و مطابق با آن انتخاب کنید.

در این مقاله شما را با شرایط، مزایا و معایب تحصیل در شهرهای بزرگ و کوچک اروپا آشنا کردیم. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشوری اروپایی را دارید اما در انتخاب شهر مناسب، تردید دارید می‌توانید از مشاوره تلفنی رایگان هرمس استفاده کنید؛ موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تا رسیدن به مقصد در کنارتان بوده و شما را راهنمایی خواهد کرد.

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها