دانش مهاجرت

درباره آزمون تافل

آزمون تافل یا Test Of English as a Foreign Language یکی از آزمون های بین المللی زبان انگلیسی می باشد که تقریبا تمامی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی آن را قبول دارند و برگزار کننده اصلی آن نیز موسسه ETS در آمریکا می باشد. این آزمون به همراه آزمون آیلتس معتبرترین آزمون ها در زمینه سنجش زبان انگلیسی می باشند و چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی شما در این آزمون محک خواهد خورد. خواندن، شنیداری، صحبت کردن و نوشتاری چهار توانایی اصلی می باشد که سنجیده خواهد شد.

نزدیک به 10 هزار موسسه این آزمون را معتبر می دانند و مورد قبول آن ها می باشد. هزینه آن 225 دلار می باشد که با توجه به تغییرات ارز در ایران قیمت ثابتی ندارد. نمره دهی این آزمون از 120 می باشد که نمره بالا 85 خوب و بالای 100 عالی محسوب می شود. تافل هر 12 روز برگزار می گردد و شما می توانید در مراکز مختلف این آزمون ثبت نام را انجام دهید.

انواع آزمون تافل

آزمون تافل برخلاف آیلتس که سه نوع مختلف دارد، به دو نوع تقسیم می گردد. یکی از آن ها کاغذی (PBT) و دیگر اینترنتی (iBT) می باشد. نوع دوم این آزمون رایج تر می باشد و به طور کلی هر جا بحثی از تافل شد منظور تافل اینترنتی یا iBT می باشد. برخلاف آزمون آیلتس برای پاسخگویی به این آزمون باید از کامپیوتر و هدفون های مرکز برگزاری آزمون استفاده کنید. پس از پاسخگویی جواب ها مستقیما به ETS فرستاده می شود و در آن مرکز تصحیح می گردد.

اسکیل های آزمون تافل

همانگونه که در بخش بالا گفتیم این آزمون از چهار بخش اصلی تشکیل می شود.

  • بخش خواندن (Reading)

این بخش در مجموع بین 36 تا 52 سوال می باشد که زمان پاسخگویی به آن بین 60 تا 80 دقیقه می باشد. به طور معمول 3 تا 4 متن در حدود 700 تا 800 کلمه می باشد. هر بخش نیز بین 12 تا 14 سوال دارد. تعداد متن و سوال به نوع امتحان بستگی دارد. یعنی گاهی ریدینگ به صورت Long Format می باشد که 4 متن دارد. مدت زمان هر متن نیز 20 دقیقه می باشد که در مجموع 80 دقیقه خواهد شد. موضوعات آزمون می تواند شامل تاریخ، جغرافیا، باستان شناسی، انسان شناسی، ستاره شناسی، زمین شناسی، زیست و … باشد. داشتن اطلاعات قبلی در این زمینه می تواند کار شما را آسان تر کند هرچند اجباری به دانستن آن نیست.

  • بخش شنیداری (Listening)

این بخش در مجموع بین 34 تا 51 سوال می باشد که زمان پاسخگویی به آن بین 60 تا 90 دقیقه می باشد. به طور معمول بین 6 تا 9 صوت مختلف پخش خواهد شد. این فایل های صوتی می تواند 5 دقیقه نیز زمان ببرد.  تعداد فایل صوتی نوع امتحان بستگی دارد. یعنی گاهی لیسنینگ به صورت Long Format می باشد که در نتیجه 9 فایل خواهد بود. زمان نیز بستگی به تعداد صوت ها و نوع سخنرانی ها دارد. معمولا لیسنینگ هم به صورت لکچر می باشد و هم به صورت مکالمه بین افراد می باشد. هر نوع موضوعی می تواند در این بخش قرار بگیرد و باید انتظار هر موضوعی را داشته باشید.

  • بخش صحبت کردن (Speaking)

این بخش در مجموع دارای 6 سوال می باشد که زمان پاسخگویی به آن 20 دقیقه می باشد. دو سوال اول سنجش مهارت زبانی شما می باشد، سوالات بعدی پاسخگویی شما به سوالات ترکیبی می باشد. لذا به دو سوال اول مستقل و چهار سوال بعدی وابسته می باشد. در دو سوال اول شما 15 ثانیه زمان دارید که به سوال فکر کنید و پس از آن 45 ثانیه باید در مورد آن صحبت کنید. از آنجایی که 15 ثانیه زمان بسیار کوتاهی است بنابراین لازم است قبل آزمون در مورد موضوعات مختلف فکر کرده باشید تا بتوانید پاسخ ها را سازماندهی کنید. ممکن است شما یک متن را بخوانید و به آن پاسخ دهید یا اینکه پاسخ خود را نسبت به یک کنفرانس ارائه کنید. 4 سوال بعدی زمانی برابر 60 ثانیه دارد.

  • بخش نوشتاری (Writing)

این بخش در مجموع دارای 2 سوال می باشد که زمان پاسخگویی به آن 50 دقیقه می باشد. اولین سوال بخش رایتینگ ترکیبی از ریدینگ و لیسنینگ می باشد و شما باید ابتدا یک متنی که معمولا 4 پاراگراف دارد را در مدت سه دقیقه بخوانید و سپس به یک سخنرانی گوش بدهید. پس از آن در مدت 20 دقیقه باید نظر استاد را بنویسید و بگویید که استاد چگونه آن را بررسی کرده است. معمولا باید در مورد آن 250 کلمه بنویسید. سوال دوم که مستقل می باشد موضوعی به شما داده می شود و شما باید یک متن بنویسید که به شما در حدود 30 دقیقه زمان برای آن داده می شود. معمولا باید در حدود 400 کلمه نیز در مورد آن بنویسید.

زمان و مکان برگزاری آزمون

همانطور که گفته شد این آزمون هر 12 روز یکبار و هر سال بیش از 50 بار برگزار می گردد. در ایران مراکزی مانند سنجش، زبان نگار، امیربهادر و … برگزار می کنند. زمان پاسخ آزمون نیز 10 روز پس از آن می باشد. اگر نیز بخواهید نمرات آزمون را برای دانشگاه ها ارسال کنید باید از طریق سایت ETS این کار را انجام دهید. این موسسه این امکان را به شما می دهد که برای 4 دانشگاه به صورت رایگان انجام بدهید و در صورتی که بخواهید برای بیش از 4 دانشگاه بفرستید باید هزینه ای برابر با 20 دلار بپردازید.

برای اعتراض به نمره دریافت شده نیز 30 روز زمان دارید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که فقط به دو اسکیل رایتینگ و اسپیکینگ می توانید اعتراض کنید و باید بابت آن نیز 80 دلار بپردازید. اگر اعتراض شما درست واقع شود هزینه برگردانده خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *